Hlavní navigace

Euro dále oslabuje, je nejslabší od začátku června

16. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna si včera proti dolaru odepsala 0,6 %, když oslabila k úrovni 1,095 USD/EUR (nejslabší úroveň od začátku června)

Řecký parlament schválil úsporná opatření

Zprávy a události

Americká průmyslová výroba v květnu vzrostla o 0,3 % m/m (trh +0,2 %). Využití kapacit se zvýšilo na 78,4 % z květnových 78,2 %. Červnové ceny výrobců se zvýšily o 0,4 % m/m. Jejich meziroční pokles zpomalil na 0,7 % (trh –0,9 %) z 1,1 % v květnu. Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (Empire Manufacturing) se pro červenec zvýšil na 3,86 bodu z –1,98 bodu v červnu (trh 3,25 bodu).

Spotřebitelské ceny v Polsku se v červnu meziměsíčně stagnovaly. Jejich meziroční dynamika dosáhla v souladu s očekáváním trhu –0,8 % po –0,9 % v květnu.

Euro dále oslabuje, je nejslabší od začátku června

 Během nočního asijského obchodování ještě dále ztratila, a to navzdory schválení balíku úsporných opatření v řeckém parlamentu. Nyní by měly dohodu mezi věřiteli a Řeckem schválit parlamenty ostatních zemí EMU. Euru ale pravděpodobně neprospěl únik zprávy MMF, že řecký dluh bude i po schválení nové dohody neudržitelný. To znamená, že se MMF pravděpodobně bude zdráhat zapojit se do dalšího programu pomoci pro Athény. Váznou navíc vyjednávání o překlenovacím úvěru pro Řecko, který by měl zajistit poskytnutí až 7 mld. EUR na splátky řeckého dluhu vůči ECB (20. července) a dalších závazků v srpnu. Athény tak rozhodně nejsou z nejhoršího venku.

Dnes se zaměří pozornost trhů na ECB. Ekonomové SG nečekají žádnou změnu měnové politiky, ale velkým tématem bude opět Řecko. ECB bude především jednat ohledně financování řeckých bank. Schválení úsporných opatření v řeckém parlamentu zvyšuje šance, že ECB program nouzových dodávek likvidity ponechá v platnosti.

Odpoledne svůj dvoudenní projev v americkém Kongresu završí šéfka Fedu Janet Yellen. Ta včera potvrdila, že pokud se ekonomická data budou vyvíjet v souladu s očekáváním, měl by Fed zvýšit sazby už někdy v průběhu H2 15.

Regionální měny bez hnutí vyčkávaly na rozhodnutí v Athénách

I včera se koruna držela těšně nad hodnotou kurzového závazku ČNB. Její kurz vůči euru se pohyboval ve velmi úzkém pásmu 27,05–27,09 CZK/EUR, přičemž uzavíral na stejné úrovni jako v úterý, tedy 27,06 CZK/EUR. Také ostatní regionální měny se oproti svým včerejším hodnotám v celodenním hodnocení prakticky neposunuly. Trhy totiž vyčkávaly na další zprávy z Řecka, kde parlament schvaloval úsporná opatření a dohodu s věřiteli. Po příznivém výsledku dnes ráno otevírají zlotý i forint na silnějších úrovních. Na schvalování dohody v ostatních parlamentech zemí EMU a vyjednávání o překlenovací půjčce pro Řecko bude záviset vývoj jejich kurzů v následujícím období. Koruna by ale na tento vývoj reagovat příliš neměla. V dalších dnech předpokládáme setrvání jejího kurzu vůči euru nedaleko hranice 27 CZK/EUR.

Kromě událostí v Řecku a v EMU budou dnes investoři sledovat i vývoj polské jádrové inflace a údaje z trhu práce. Ty by měly ukázat na postupující oživení polské ekonomiky a potvrdit záměr centrální banky dále nesnižovat měnověpolitické sazby.

Česká swapová křivka se včera na svém dlouhém konci snížila o 3 bb. Aukce českých státních dluhopisů přinesla zklamání. Poptávka investorů dosáhla jen 6,8 mld. CZK a ministerstvo prodalo pouhých 4,6 mld. CZK dluhopisů se splatnostmi v letech 2027 (s variabilním kuponem) a 2030 (s fixním kuponem). Hrozící řecká krize pravděpodobně omezila zájem investorů, poptávce neprospěla ani delší splatnost obou papírů. Na to by v příštích aukcích mohlo ministerstvo reagovat nabídkou kratších dluhopisů, které by se mohly setkat se zájmem především u zahraničních investorů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).