Hlavní navigace

Euro bylo chvíli na dvouletých maximech

30. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco nedávno oznámená strategie Fedu docela rychle opustit politiku kvantitativního uvolňování mohla dolaru pomoci získat dříve ztracené pozice, pátek ukázal přesný opak.

Euro se bez jakékoliv silné opory v podobě fundamentů vydalo velmi rychle za hranici 1,38 USD/EUR. Zdolalo nejprve dvouměsíční maxima a v zápětí – krátce po pátečním poledni – bylo dokonce nejsilnější za poslední dva roky. Leč dlouho mu to nevydrželo a kurz eura se odpoledne vrátil téměř tam, kde začínal. Jako věrohodné se proto zdá vysvětlení, které nabídly agentury, a sice že se evropské banky ještě před koncem roku snažily „zásobit“ společnou měnou, aby se tak dostatečně připravily na novinky v oblasti regulace, které mohou znamenat další kapitálové požadavky. Mají totiž před sebou faktický vznik bankovní unie, která přinese společný bankovní dohled, zřejmě i přísnější stress testy, zavedení záchranného mechanismu a společný záchranný fond.A svoji roli nejspíše sehrává i aktuální revize kvality aktiv bank, kterou provádí ECB.

skoleni_4_3

Páteční euro-rally byla jistě zajímavá a napínavá – zvláště v jinak celkem na informace chudých posledních dnech roku, avšak pro trvalejší posilování eura mnoho důvodů jen tak nenajdeme. Fundamenty nahrávají dolaru, ať už jde o příznivější stav americké ekonomiky, ziskovost tamních firem, tolik očekávanou exit strategii, a v neposlední řadě i vyšší výnosy amerických dluhopisů.

Naproti tomu se eurozóna zatím příliš povzbudivými výsledky pochlubit ještě nemůže, i když šéf ECB v posledním rozhovoru hovořil o povzbuzujících signálech v podobě ekonomického oživení v některých zemích, klesajících rozpočtových deficitech a jiných zlepšeních. Zdůvodňoval tak, proč není třeba znovu snížit již tak rekordně nízké úrokové sazby ECB. Úvahy o tom, že by ECB však mohla znovu uvolnit svoji měnovou politiku, zřejmě jen tak nerozptýlí. Nemusí přitom jít primárně o sazby, ale o další kolo LTRO, které by do systému přineslo novou likviditu. Nová eura, která jen těžko ukončí credit crunch, by třeba mohla napomoci k oslabení společné měny. Ne pro každou exportující zemi v eurozóně není totiž silné euro tak neškodné jako pro Německo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).