Hlavní navigace

Euro by rádo posílilo. Strach investorů je silnější

13. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Začátek úterního obchodování byl pro společnou evropskou měnu příznivý. Odpoledne se směr na trzích ale obrátil. Větším ziskům brání obavy.

Zprávy a události

Americká podniková důvěra v malých podnicích se v květnu mírně zhoršila z 94,5 bodu na 94,4 bodu, trh očekával výraznější zhoršení na 94,0 bodu.

Průmyslová produkce ve Velké Británii v dubnu stagnovala (trh +0,1 %). Meziročně tak byla nižší o 1,0 %. Ratingová agentura Fitch v úterý snížila hodnocení závazků 18 španělských bank v návaznosti na zhoršení závazků Španělska ze 7. června.

Maďarské spotřební ceny v květnu vzrostly o 5,3 % y/y (trh 5,8 %), v dubnu to bylo 5,7 %.

Euro se vůči dolaru drží blízko úrovně 1,2500 USD/EUR

Začátek úterního obchodování byl pro společnou evropskou měnu příznivý. Kurz USD/EUR se posunul až nad úroveň 1,2500 (maximum 1,2530), nicméně odpoledne se směr na trzích obrátil a euro oslabilo na 1,2450. Větší zisky na straně eura zabraňují obavy ohledně záchrany španělského bankovního sektoru i blížící se řecké volby. Výnosy španělských dluhopisů opět v úterý rostly, kolem páté hodiny byly výše přes 20 bb nad úrovní 6,7 %.  

Včera jsme se důležitých ekonomických indikátorů z USA ani eurozóny nedočkali. Dnes budou v EMU zveřejněna čísla o spotřebitelské inflaci (Francie, Německo, Itálie, Španělsko) a také průmyslová produkce za celou EMU (čeká se pokles o 1,2 % m/m, kolegové z SG odhadují –1,4 % m/m). V USA budou zveřejněny ceny v průmyslu za květen a zejména maloobchodní tržby. Ty by měly v květnu poklesnout o 0,2 % m/m, bez prodejů aut a pohonných hmot by měly být vyšší o 0,4 % m/m. Kolegové z SG jsou u celkové figury pesimističtější, vidí totiž propad o 0,6 % m/m.

Regionální měny v úterý mírně slabší

Úterní obchodování bylo pro regionální měny nakonec nepříznivé. Koruna se vůči euru obchodovala v rozmezí 25,530–740 s  tendencí směrem nahoru. Maďarská měna si sice ráno připisovala zisky, ty však během pozdějších hodin ztratila. Podobný vývoj jako na forintu byl patrný i na polském zlotém.

    
Z ekonomických údajů jsme se dočkali pouze maďarské inflace za květen, která se snížila z 5,7 % na 5,3 % y/y. Jednalo se o příjemné překvapení, analytici totiž čekali, že se inflace zvýší na 5,8 %. Dnes bude zveřejněna polská meziroční inflace, která by se měla v květnu dle odhadů snížit ze 4,0 % na 3,8 %.

    
Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula nahoru, když kratší konec vzrostl přibližně o 2 bb a delší o 1 bb. Stejným směrem, i když výrazněji, se pohybovaly i eurové protějšky. Z centrálních bankéřů promluvil L. Lízal, který vidí spíše protiinflační rizika, která pramení ze slabší domácí poptávky. Tento faktor a vývoj na koruně vezme centrální bankéř v úvahu při rozhodování o sazbách na konci června. Dnes proběhnou aukce dluhopisů se splatností v roce 2021 a 2023 (3,85/2021 a VAR/2023). Nabízené množství bude relativně malé (5–9 mld. CZK celkem), dluhopisy by se tak měly upsat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).