Hlavní navigace

Erste Group: Výsledky za 1Q zklamaly na provozní úrovni, čistý zisk nad odhady

30. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Erste Group dosáhla v prvním kvartále tohoto roku čistý zisk ve výši 103 mil. EUR, více než očekával trh. Oproti odhadům banka mírně zaostala na provozním zisku, který meziročně poklesl o 4 % r/r, na druhou stranu opravné položky byly výrazně nižší než očekávání.

Úrokové výnosy propadly meziročně o 6 % na 1 124 mil. EUR, což je důsledek přetrvávající slabé poptávky po úvěrech a meziročního poklesu čisté úrokové marže (na 2,62 % z 2,73 % v 1Q 2013). Od poloviny minulého roku byla marže relativně stabilní, nicméně v 1Q 2014 došlo opět k dalšímu poměrně významnému zhoršení. Objem úvěrů na úrovni 120 mil. EUR zůstal mezikvartálně stabilní. Výnosy z poplatků a provizí meziročně vzrostly o 1 % na 452 mil. EUR.

Erste se díky úsporným opatřením na většině trhů daří držet pod kontrolou provozní náklady (-3 % na 963 mil. EUR), což však jen z části vykompenzovalo propad provozních výnosů a provozní zisk tak meziročně poklesl o 4 % na 727 mil. EUR, což je horší výsledek, než očekával trh (755 mil. EUR).

Pozitivním překvapením byly výrazně nižší opravné položky vůči odhadům (364 mil. EUR oproti 421 mil. EUR), což je však spíše důsledek poklesu poměru v jakém jsou rizikové úvěry kryty opravnými položkami, než zlepšujícím se stavem portfolia. Poměr nesplácených úvěrů zůstal stabilní na úrovni 9,6 %. Z regionálního pohledu došlo oproti konci roku 2013 k mírnému zlepšení na Slovensku a v Rakousku, oproti tomu v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku či Srbsku se kvalita úvěrového portfolia nadále zhoršuje. Krytí rizikových úvěrů opravnými položkami kleslo na 62,6 % (z 63,1 % v prosinci 2013). Management v rámci konferenčního hovoru uvedl, že úroveň opravných položek v 1Q nelze brát jako měřítko pro zbytek roku, kdy budou zřejmě vyšší.

Ostatní výnosy a náklady (-124 mil. EUR) zahrnují bankovní daně ve výši 100 mil. EUR, z čehož 30 mil. EUR připadá na Rakousko, 10 mil. EUR Slovensko a 59 mil. EUR Maďarsko, kde Erste zaúčtovala v 1Q bankovní daň za celý tento rok.

Efektivní sazba daně z příjmů byla 41,6 %, přičemž management zopakoval, že za celý rok by měla dosáhnout 40 % kvůli tomu, že v Rakousku skupina neúčtuje žádnou odloženou daň. V příštím roce by pak efektivní sazba měla klesnout na 30 % a na 25 % v roce 2016.

Čistý zisk na úrovni 103 mil. EUR překonal naše odhady i konsensus trhu (90 mil. EUR) výhradně zásluhou zmíněných nižších rizikových nákladů.

Výhled na rok 2014

Management pouze zopakoval výhled, který přestavil na konci února. To znamená, že očekává stabilní provozní zisk okolo úrovně 3,1 mld. EUR. Objem úvěrů by měl zůstat také stabilní kolem úrovně 120 mld. EUR. Erste dále nepočítá s dalším poklesem rizikových nákladů o více jak 5 % r/r, částečně kvůli nadcházejícím evropským zátěžovým testům. Čistému zisku by pak mohlo pomoci snížení bankovní daně, která by letos měla být v souhrnu 270 mil. EUR oproti 311 mil. EUR v minulém roce.

Účto_tip_změny21

Zhodnocení

Z našeho pohledu jsou výsledky mírně negativní vzhledem k slabé provozní úrovni. Čísla zatím naznačují, že celoroční výhled, který v únoru tak nepříjemně překvapil investory, bude pro Erste spíše obtížné splnit, než že by se jednalo o konzervativní předpoklad, který by banka mohla překonat. Nicméně vzhledem k tomu, že akcie od zveřejnění výhledu na konci února odepsaly již přibližně 20 % hodnoty, není pravděpodobná další výraznější negativní reakce akcií. Z technického pohledu navíc akcie v minulosti nacházely silnou podporu pod hranicí 24 EUR. Vzhledem ke zveřejněným číslům však zároveň vidíme potenciál jakéhokoliv výraznějšího růstu jako značně omezený.  

V nejbližších dnech provedeme úpravu našeho oceňovacího modelu, prozatím ponecháváme roční cílovou cenu (24 EUR) a doporučení „Prodat“ v platnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).