Hlavní navigace

Elektrárna Dukovany vloni vyrobila o 18 % elektřiny méně než v roce 2014

5. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jaderná elektrárna Dukovany v loňském roce vyrobila o 18 % méně elektřiny, což bylo nejméně za posledních 17 let. Důvodem byly neplánované odstávky ve druhé polovině roku vyvolané kontrolami svarů.

Česká rafinérská po 2,5 letech podepsala novou smlouvu na přepravu ropy se společností Mero ČR.

ČEZ plánuje investice do německých větrných elektráren.

Futures na západoevropské akcie ukazují na růst po včerejším výrazném propadu.

Ve Spojených státech se dnes z pohledu makrodat ničeho podstatného nedočkáme. V eurozóně bude zveřejněna inflace a německá míra nezaměstnanosti.

Obchodování na zámořských trzích

Obchodování na americkém kontinentě se neslo v duchu výprodejů v Evropě a Asii. Index S&P 500 přišel o 1,5 %, Dow Jones o 1,6 % a Nasdaq o 2,1 %. Index S&P 500 dokonce v jednu chvíli ztrácel až 2,7 %. Jednalo se tak o nejhorší start do nového roku za posledních 15 let. Trhy se rychle šířila panika kvůli obavám o stav čínské ekonomiky, která včera zveřejnila horší předstihové ukazatele v průmyslu. Obchodní aktivita byla vysoká, když zobchodovaný objem byl o více jak 20 % vyšší než průměr za poslední tři měsíce.

Některé asijské burzy se během dnešního nočního obchodování mírně zotavily ze včerejších výprodejů. V plusu se tak nachází například jihokorejský (+0,6 %) nebo indonéský (+0,7 %) index, se ziskem uzavřel i čínský CSI 300 (+0,3 %). Většina trhů však dále mírně ztrácí, přestože pohyby nejsou tak výrazné jako včera. Japonský Nikkei 225 klesl o 0,4 %, nejhůře pak dopadly akcie v Austrálii, které odevzdaly 1,6 %.

Unipetrol

Unipetrolem ovládaná Česká rafinérská po 2,5 letech uzavřela smlouvu na přepravu ropy se společností Mero ČR, která provozuje ropovody Družba a IKL. Původní smlouva skončila v roce 2013 a od té doby přepravovalo Mero ropy podle starých podmínek. Nová dohoda však neobsahuje ceny za přepravu, na těch se chtějí firmy domluvit do konce března. Unipetrol již v minulosti několikrát kritizoval a obrátil se i na antimonopolní úřad i soudy, že Mero účtuje za přepravu příliš vysoké ceny. Česká rafinérská má tak nyní ošetřenou celou přepravní cestu, když na konci minulého roku prodloužila smlouvu se slovenským Transpetrolem. Nové dohody by tak měly přispět k plynulým dodávkám ropy do rafinérií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

skoleni_29_6

ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany v loňském roce vyrobila o 18 % méně elektřiny, což bylo nejméně za posledních 17 let. Důvodem byly neplánované odstávky ve druhé polovině roku vyvolané kontrolami svarů. Výpadky výroby a několikeré oddalování znovuspuštění reaktorů se podepsaly pod snížení výhledu provozní ziskovosti za loňský rok. Na druhou stranu na čistý zisk pozitivně působí vratka darovací daně z emisních povolenek, což by mělo zajistit velmi slušnou dividendu z loňského zisku.

ČEZ plánuje v následujících pěti letech utratit několik stovek milionů eur na investice do větrných elektráren v Německu s celkovým výkonem 120 MW. Dle šéfa týmu Rozvoje Tomáše Pleskače má ČEZ na stole již první nabídku na zhruba 30MW projekt.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).