Hlavní navigace

Ekonomové další uvolňování neočekávají. Spíš jen plané řeči

10. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednou z hlavních událostí bude tento týden zasedání Fedu. Ekonomové další emisi peněz neočekávají i přes slabší data z trhu práce.

Hlavní trhy

Makro data

Tento týden bude poměrně bohatý na data, ale pozornost se bude soustřeďovat především na jiné události. V USA to bude zasedání FOMC, které by mohlo rozhodnout o dalším uvolnění měnové politiky a v Evropě především rozhodnutí německého ústavního soudu o legálnosti rozšíření působnosti ESM.

Z menších událostí bude trh sledovat zejména jak si povedou euroskeptici v holandských volbách.

FOMC podle našeho názoru nepřistoupí ke kvantitativnímu uvolňování, přes slabší data z trhu práce, maximálně bude k působení na trhy a ekonomiku využívat komunikační nástroje. Pokud se situace na trhu práce nezlepší do listopadu (což se asi nestane) přistoupí podle našeho názoru ke kvantitativnímu uvolňování v prosinci.

Podle chování trhu to vypadá, že nikdo vážně nepočítá s tím, že by německý ústavní soud zablokoval možnost ESM odkupovat na trhu státní dluhopisy, čímž by de facto negoval úsilí ECB o stabilizaci eurozóny. Pokud by však v tomto směru došlo k překvapení, reakce by patrně byla velmi prudká. Podobně by měl značně negativní dopad výraznější úspěch euroskeptiků v Holandku, protože by zvýšil obavy z politických posunů v sousedním Německu.

Z dat budou v USA zajímavé především páteční maloobchodní tržby a průmyslová produkce, které hodně napoví o aktuální aktivitě v americké ekonomice. V Evropě pak bude zajímavá evropská průmyslová produkce a zaměstnanost.

FX a FI

Euru velmi výrazně pomohla ECB, otázkou je, zda mu aktuální momentum vydrží. Pomoci by mu mohl Fed, pokud by nás překvapil a přistoupil ke kvantitativnímu uvolňování. Naopak by ho mohl těžce podrazit německý ústavní soud. Výnosy v USA poněkud klesají (Fed), v Německu poněkud rostou (ECB). Došlo tak k razantnímu zúžení spreadu mna pouhých 9bp. z ještě nedávných více než 30bp. Vývoj tento týden může být hodně turbulentní. Podobně pro riziková aktiva – hodně je může ovlivnit především FOMC. My bychom sázeli v tomto případě spíše na zklamání.

skoleni_8_6

CEE region

Makro data

Pozornost bude tento týden zaměřena na inflaci, která vychází napříč regionem. Zatímco pro ČNB z ní asi nic zásadního nevyplyne, hodně by mohla naznačit v Polsku, kde se teď už v podstatě nečeká jestli dojde na cut, ale kdy. Zajímavé bude také sledovat Maďarsko. Zaprvé bude zveřejněn záznam z jednání CB, na kterém došlo k překvapivému snížení sazeb. A zadruhé se můžeme těšit co hezkého zase pronese V. Orbán. Minulý týden nejdříve odmítl kreditní linku od MMF. Pak svá slova mírnil, o dohodu stojí, ale za podmínek, které se dnes MMF klade prý není možná.

FX a FI

Měny v regionu těžili z rozhodnutí ECB nakupovat dluhopisy ohrožených zemí. Klíčové pro ně bude, jak dlouho pozitivní ohlas na trzích vydrží. Jen u forintu nedošlo v součtu k posílení, ještě než stihl zareagovat na ECB, tak mu nohy podrazil Orbán. Po té, co své výroky zmírnil se ale vrátil na hodnoty, kde byl ve středu a kde se drží i dnes ráno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).