Hlavní navigace

Ekonomika vyšla z krize svižným krokem

14. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle čerstvých statistik za druhé čtvrtletí česká ekonomika konečně vyšla z krize. Mezičtvrtletní hodnota se vyšplhala na hodnotu 0,7 % a meziroční propad ekonomiky se zmenšil „jen“ na 1,2 %.

I když meziroční hodnota je záporná, tak je vidět zlepšující se trend a naděje na otočení do ekonomického růstu se zvětšuje. První čtvrtletí (meziročně –2,4 %) bylo svým způsobem unikátní tím, jak propadly objemy zásob a to určilo i velký propad na začátku roku. Naopak druhé pololetí z toho částečně těžilo, a růst zásob ekonomiku podpořil. Taková situace ale nezaručuje, že ekonomika bude růst dál i v druhé polovině roku.

Účto_tip_změny21

Na ekonomice se pozvolna projevuje zlepšující se situace. Spotřebitelská poptávka je stále vlažná, a není zatím velkým přispěvatelem k ekonomickému růstu. Spotřebitelé jsou stále velmi opatrní v tom, kde a jak nakupují, což také ukazují výsledky maloobchodu. Je vidět velký propad například v tržbách za potraviny. Vládní politika v současnosti už není tak striktně restriktivní, což dává větší prostor ekonomice k růstu. Vládní výdaje by neměly v letošním roce výrazně klesat, a proto v této oblasti můžeme očekávat stabilní hodnoty. Pozitivně přispěl tentokrát zahraniční obchod – vývoz ve druhém čtvrtletí vzrostl o 1,4 %, zatímco dovoz se téměř zastavil, když rostl jen o tři desetiny. Situace sice není optimální, ale je vidět postupné zlepšení i v Německu, což je pro české podniky důležitá pozitivní zpráva.

Z pohledu zdrojů se sice situace zlepšila, ale ve stavebnictví jsou viditelné velké rezervy v kapacitách; obor tak pracuje daleko pod svým potenciálem. I průmysl jako celek je daleko od svého maxima a tak prostor pro zlepšení tu rozhodně existuje. Klíčová pro ekonomiku bude samozřejmě zahraniční poptávka, která dokáže roztočit malou českou ekonomiku. Samozřejmě i nezaměstnanost může mít velký dopad hlavně na spotřebu domácností. Pokud totiž v zimě vyroste nezaměstnanost nad devět procent, domácnosti můžou opět zatáhnout za ruční brzdu ve spotřebě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).