Hlavní navigace

Ekonomika Velké Británie se dostala z recese

26. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velké Británii se podařilo za pomoci olympiády dostat z recese, když ve třetím čtvrtletí rostla místní ekonomika o 1% mezičtvrtletně (čekal se růst o 0,6%)

Otázkou samozřejmě je, zda se oživení ekonomiky bez přispění olympiády dokáže udržet. Ve své reakci to připustil i premiér Cameron , když řekl, že sice návrat k růstu ospravedlňuje úspornou politiku jeho vlády, ale že je toho ještě potřeba hodně udělat a před Británií je ještě dlouhá cesta. Dá se však očekávat, že lepší výkonnost ekonomiky zabrání růstu objemu odkupovaných dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování Bank of England (BoE) a objevují se dokonce spekulace, že by s ním mohla skončit. Podle projevů svých představitelů je BoE s vývojem ekonomiky spokojená a velké naděje vkládá do svého programu Funding for Lending“ tedy financování za úvěrováni (komerční banka dostane financování od centrální banky pokud je využije na poskytování úvěrů).

• Podobný program by evidentně potřebovala u Eurozóna, protože poslední data ECB ukázal prudký pokles objemu půjček poskytnutých evropským společnostem. Poptávku po úvěrech sráží nejisté vyhlídky evropských ekonomik sužovaných jak dopady dluhové krize tak mdlou globální ekonomikou. Banky se pak do půjčování také extra nehrnou kvůli kombinaci nedobrého stavu finančního sektoru a dopadům přísnější regulace. Snaha ECB podpořit tok půjček do reálné ekonomiky tak vychází do značné míry naprázdno.

• Šéf polské centrální banky (NBP) Belka řekl, že snížení sazeb na blížícím se zasedání měnového výboru by bylo logickou reakcí na zpomalení ekonomiky. Jeho kolega Bratkowski (holubice) si myslí, že by měly být sazby hned sníženy o 50bp. a do konce prvního čtvrtletí pak o 100 až 125bp.

• Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v souladu s očekáváním meziměsíčně prudce rostly, když tak kompenzovaly prudký propad z předchozího měsíce. Důležité objednávky investičního zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku však pokračují v hodně slabé výkonnosti. Ukazuje to na trvající slabou důvěru podniků a očekávání pokračující slabé poprávky, protože jde o proxy pro investice.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

• Dnes se bude sledovat především první odhad HDP za 3Q v USA. Očekávaný růst o 1,8% mezičtvrtletně je sice lepší než 1,3% za druhé čtvrtletí, ale stále slabý v porovnání s odhady potenciálu americké ekonomiky z období před hypoteční krizí (přes 3%). Toto tempo růstu je spíše konzistentní s tzv. „novým normálem“.

• Ve Španělsku požádal o pomoc další region Andalusie. Jde o pokračování problémů, které začali podobnou žádostí Katalánsko. V příštím roce bude centrální vláda emitovat dluhopisy na financování pomoci, protože regionální vlády jsou de facto zbaveny přístupu k financování na trhu. Letos už na pomoc regionům použila centrální vláda 40 mld EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).