Hlavní navigace

Ekonomika v eurozóně by měla dosáhnout svého dna

13. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po slabých datech z Německa a Francie už pokles průmyslu za celou EMU nepřekvapí. Ekonomika už by ale měla dosáhnout dna a poté začít pozvolna růst.

Po slabých datech v předchozích dnech z Německa a Francie nepřekvapí včera zveřejněný pokles průmyslové produkce za celou EMU. Ta klesla o 1,4% m/m (3,6% r/r). Vzhledem k tomu, že se riziko chaotického, nekontrolovaného rozpadu EMU díky zásahům ECB v posledním roce podstatně snížilo a že se rovněž proces fiskální restrikce v EMU obecně dostává do mírnější fáze, domníváme se, že produkce (a obecně ekonomika) v nejbližších měsících dosáhnou dna. To nakonec naznačují již i některé předstihové ukazatele – německé objednávky či IFO/PMI se v posledních měsících zlepšily. Růst po dosažení dna však bude velice pozvolný – domácnosti i firmy zůstanou nedůvěřivé. EUR na data nereagovalo. 

Možná za to mohlo optimistické vyjádření Schaubleho včera ráno o tom, že se na setkání ministru financí, které probíhá v Bruselu, domluví na podmínkách, za kterých Německo dá zelenou bankovní unii, což se také stalo. Rovněž včera situaci uklidnila úspěšná aukce ITA bondů – 6,5 mld. EUR se podařilo prodat za (kromě konce listopadu) z nejnižší výnos za posledních 9 měsíců (1,46%), a to i navzdory Montiho oznámené rezignaci. To ukazuje důvěru investorů v Itálii. 

skoleni_8_6

E. Zamrazilová z ČNB řekla, že by za jistých podmínek podpořila intervence na oslabení koruny, aby ekonomice pomohla. Její podmínkou však je, že by exportní efekt těchto intervencí převážil negativa z dovozních cen. To je přesně to, na co upozorňujeme několik měsíců i my – dle nás takováto operace sice v součtu bude pozitivní, ale velice málo (oslabení koruny nad 26 po celý rok 2013 udělá pouze 0,3 p.b. do HDP, na nezaměstnanosti se neprojeví skoro vůbec). Otázkou je samozřejmě, zda domácnosti nezareagují na růst dovozních cen více než by „modelově měli“ (konec-konců, to vidíme letos v reakci na růst daní). E.Z. rovněž dodala, že chce počkat na data za 1Q13, aby viděla, jak se projeví růst daní, deregulace. Dle nás je to rozumné. Stále si myslíme, že ČNB s intervencemi nezačne, pokud bude kačka rozumná (= nad 25). 

Včerejší zasedání FOMC přineslo poměrně zásadní informace. Zahájení přímého odkupu státních dluhopisů po skončení operace Twist se čekalo, ne všichni činitelé Fedu ovšem signalizovali, že to bude plná náhrada ve výši 45 mld USD (například podle Bullarda by stačilo 25 mld USD, více by znamenalo další uvolnění měnové politiky). Fed tak bude měsíčně zvětšovat svoji bilanci o 85 mld USD (45 mld USD navíc budou MBS). Dalším krokem, který se sice čekal, ale spíše až v příštím roce, byla změna komunikace. Fed nyní namísto časového určení do kdy ponechá velmi uvolněnou měnovou politiku zavedl parametry, které budou tento krok signalizovat. Půjde o hranici 6,5% u míry nezaměstnanosti a 2,5% u CPI a v obou případech nepůjde o aktuální hodnoty, ale o střednědobý výhled. Bernanke vysvětlil, že FOMC tento krok zavedlo jednak proto, že po tomto zasedání byla tiskovka, na které mohl kroky Fedu blíže osvětlit, a jednak nebylo na co čekat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).