Hlavní navigace

Ekonomika pokračuje v krizi, růst se rovná zázraku

15. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomika zůstala i ve třetím čtvrtletí v záporných číslech. Meziročně klesla o 1,5 % a mezičtvrtletně o 0,3 %.

To je výrazně vyšší propad, než očekával trh a další zhoršení oproti předchozím obdobím. Za propadem do hlubší propasti stojí kombinace hned několika faktorů.

Největší ranou pro ekonomiku je extrémně slabá spotřebitelská poptávka. Lidé šetří a jejich chuť nakupovat je takřka nulová. Maloobchodní tržby ve třetím čtvrtletí zůstaly v záporu. Lidé šetří i na tak zdánlivě nutných výdajích, jako je jídlo. To jasně ukazuje, že lidé svou spotřebou ekonomiku nepodpoří. Úspory a šetření jdou ruku v ruce s rostoucími cenami a klesajícími reálnými mzdami. V příštím roce by ale měla inflace klesnout, což mírně podpoří poptávku.

skoleni_8_6

Záporná čísla přicházejí i z dalších oblastí. Vláda má za cíl udržen schodek státního rozpočtu pod třemi procenty, a proto omezuje veškeré zbytné výdaje. To přidává dalších několik desetin procentního bodu do záporu. Jedinou růstovou oblastí proto zůstává zahraniční obchod. I zde jsou vidět první problémy, když září si nepřipsalo téměř žádný růst vývozu, pouze dovoz poklesl. Dokazuje nám to i propad průmyslu, který je postavený hlavně na výrobě aut a souvisejících odvětvích. Po autech ale klesá poptávka v Česku i Evropě, a tak se rýsují na obzoru další potenciální problémy. Proto ani nepředpokládám, že by se ekonomika dostala v příštím období do kladných čísel.

Zcela opačný obrázek nám ukazuje sousední Slovensko. To rostlo meziročně o 2,5 % a v porovnání s minulým čtvrtletím o 0,6 %. Tamější ekonomika je postavená hlavně na stabilní spotřebitelské poptávce a stále fungujícím průmyslu, který podporuje zahraniční obchod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).