Hlavní navigace

Ekonomika by se měla v dalších kvartálech vymanit z recese

Luboš Mokráš

Struktura HDP je prorůstová a ekonomika by se podle analytiků České spořitelny měla v dalších kvartálech vymanit z recese a obnovit konečně růst.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní trhy 

Makro data

Začátek tohoto týdne bude bez dat, ta relativně nejzajímavější budou zveřejněna až v pátek. Začneme zlehka ve středu finálními údaji o vývoji německého CPI v květnu a o průmyslové produkci eurozóny. Ani jeden z těchto údajů by neměl mít dopad na trh. Finální údaje se od předběžných liší jen výjimečně a průmyslovou produkci eurzóny je většinou možné poměrně přesně odhadnout z národních dat. Ve čtvrtek už budeme mít v USA údaj s potenciálně silným dopadem na trh. Maloobchodní tržby jsou částí pro americkou ekonomiku klíčové spotřeby domácností a proto jsou ostře sledovány. Očekává se akcelerace růstu, potvrzení očekávání by mělo povzbudit trh. Ve čtvrtek bude také zveřejněn pravidelný měsíční bulletin ECB. Pátek pak bude plný dat z USA. Nejzajímavější bude průmyslová produkce, podobně jako u maloobchodních tržeb se čeká její zlepšení a také zde by to mělo podpořit náladu na trhu. Kromě průmyslové produkce bude ještě zveřejněn vývoj cen průmyslových výrobců a michiganský index spotřebitelské důvěry. 

FX a FI

Kurz eura k dolaru se po zasedání ECB významněji odchýlil od úrovně 1,30 na stranu silnějšího eura (v pondělí ráno 1,32). Podle našeho názoru není důvod k dalšímu posílení eura, spíše čekáme postupný návrat zpět k 1,30. Výraznou korekcí prochází jen, který posílil jak k dolaru, tak k euru. Benchmarkové výnosy se stabilizovaly, čekáme pokračování stabilizace nebo až přechod do lehké korekce. Výraznou korekcí procházejí akcie. Podle našeho názoru je hlavním důvodem vybírání zisků po dlouhém růstovém trendu, které si trh racionalizuje jako reakci na zvýšené riziko ukončení kvantitativního uvolňování Fedu. Komodity se zatím celkem drží, rizikem je pro ně především možný pomalejší růst v Číně. 

dan_z_prijmu

CEE region 

Makro data

V ČR data za květnovou inflaci a nezaměstnanost, nic zásadního pro trhy. Inflace zůstane pod 2% (1,5–1,6%), poptávková zůstane stále záporná (-0,4%), pro ČNB tedy nic nového. Nezaměstnanost sezónně klesne, bez SO však zůstane bez změny. Z dat teda žádný impuls pro trhy. Polská CPI bude klíčová z hlediska možnosti dalšího snížení sazeb – my vidíme ještě jedno a pak šmytec. 

FX a FI

Kačka se vrátila na dohled 25,50, což by bylo – nebýt stop-lossu po datech za HDP v květnu – bylo krásně v souladu s naším short EURCZK investičním doporučením z 1.3. Celkově je však příběh v doporučení obsažený stále platný – struktura HDP je prorůstová, ekonomika by se měla v dalších kvartálech (pokud se něco nestane v EMU) vymanit z recese a obnovit konečně růst. Držíme tak 25,20 na konci roku, v tomto týdnu z domácích dat nic, co by kačku ovlivnilo. U PLN čekáme konsolidaci, oslabení PLN v minulém týdnu nám přijde zu viel – vydali jsme investiční doporučení. 

Našli jste v článku chybu?