Hlavní navigace

Ekonomický vývoj v USA zaostal za očekáváním. Dolar míří dolů

30. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Co se stalo na finančním trhu? Napoví nám Jan Vejmělek z Komerční banky

Zprávy a události

Americká ekonomika vzrostla během Q1 12 podle předběžných dat o 2,2 % na anualizované bázi po 3,0 % v loňském závěrečném čtvrtletí; růst tak zaostal za tržním konsensem ve výši 2,5 %. • Spotřebitelská důvěra University of Michigan zaznamenala v dubnu podle finálních dat zlepšení na 76,6 bodu po březnových 76,2 bodu. Trh očekával potvrzení předběžných dubnových čísel na 75,7 bodu.

Německá spotřebitelská důvěra na květen dle agentury GfK mírně poklesla na 5,6 bodu z dubnových 5,8 bodu (revidováno z původně oznámených 5,9 bodu). Ochotu Němců utrácet snižují především drahé pohonné hmoty.

Výnos v páteční aukci italského 10letého státního dluhopisu vzrostl na 5,84 %, což je o 60bb více než při březnové aukci stejného papíru.

 Slabší dynamika amerického HDP srazila kurz dolaru

Společná evropská měna si nakonec v závěru minulého týdne přeci jen polepšila. Zatímco páteční evropskou seanci začalo euro na slabých úrovních u 1,3160 USD/ERUR, v průběhu americké seance již bylo euro o celý cent silnější.

Americké měně ublížilo zejména zklamání, které přinesl první odhad HDP za Q1 12. Růst ve výši 2,2 % (mezičtvrtletně anualizovaně) zaostal za tržním očekáváním a vyvolal oprávněné obavy, že zlepšení situace na trhu práce, kterého jsme byli na počátku roku svědky, zřejmě není dlouhodobě udržitelná. Ve světle předchozích komentářů centrálních bankéřů to znamená, že uvolněná měnová politika bude pokračovat. V případě potřeby pak můžeme být svědky dokonce dalších stimulačních kroků ze strany americké centrální banky. To je ovšem z pohledu hodnoty dolaru negativní zpráva.

Úvod týdne bude bohatý na čerstvé ekonomické indikátory z obou stran Atlantického oceánu, i když likvidita na globálních trzích bude nižší kvůli zítřejšímu svátku v celé řadě zemí. Vzhledem k obavám ohledně dlouhodobé fiskální udržitelnosti bude důležitý HDP za Q1 12 ze Španělska; výsledek by měl bohužel potvrdit, že se španělské hospodářství nachází v recesi. Za eurozónu jako celek budou zveřejněny odhady dubnové inflace (vysoké ceny komodit budou bránit dezinflačnímu trendu) a březnový měnový přehled. Ten by měl potvrdit, že evropský bankovní sektor je, zejména po nedávných krocích ECB v podobě dodání likvidity do systému, schopen financovat evropskou ekonomiku. Důležitá data přijdou v odpoledních hodinách i z USA, a to v podobě březnových příjmů a výdajů amerických domácností a PMI indexu průmyslové aktivity z okolí Chicaga. Data by měla potvrdit obavy ekonomů Societe Generale, že po úspěšném prvním kvartále bude druhé čtvrtletí slabší.

FIN21

Středoevropské měny v závěru týdne smíšeně

Na devizových trzích ve střední Evropě se v závěru týdne jednoznačný trend neprosazoval. V posilujícím trendu posledních dnů pokračovat maďarský forint podpořený očekáváními, že se Maďarsko dohodne s Evropskou komisí ohledně poskytnutí finanční pomoci. Polský zlotý v pátek stagnoval a česká koruna měla tendenci spíše ztrácet a testovat hladinu 24,90 CZK/EUR. Celkově však nebyl páteční kurzový vývoj na koruně nijak volatilní, kurz se držel v desetihaléřo­vém pásmu.

Počátek nadcházejícího týdne bude na korunovém trhu ve znamení snížené likvidity na trhu. Důvodem bude zítřejší svátek. Většina hráčů na trhu ho využila k prodloužení si víkendu. Dnešní den tak bude poznamenán velmi nízkou likviditou. Z fundamentálního pohledu přinese dnešní den zajímavou statistiku březnového měnového přehledu. Důležitý bude zejména pohled na úvěrovou dynamiku českého finančního sektoru.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).