Hlavní navigace

Ekonomický a investiční výhled pro rok 2014: Ve znamení oživení

David Marek

Jak si povede v příštím roce světová ekonomika a jak na tom bude české hospodářství? Jaké investice se budou preferovat?

Doba čtení: 4 minuty

Světová ekonomika

Ke konci letošního roku přibývá známek zlepšování ekonomické situace v USA, Evropě i rozvíjejících se ekonomikách. Po letos očekávám růstu globální ekonomiky o 3,2 procenta počítáme v příštím roce s akcelerací na 3,7 procenta.

Eurozóna by po letošním poklesu HDP o 0,4 procenta měla zaznamenat růst o 1,0 procento, přičemž u Německa počítáme s růstem HDP o 1,8 procenta, v případě Francie o 0,8 procenta. Jižní část eurozóny stále ještě prochází výraznými strukturálními změnami, nicméně i tam by se měla situace zlepšit. V případě Španělska očekáváme růst o 0,6 procenta, u Itálie o 0,5 procenta.

Ekonomika USA projevila nečekanou rezistenci vůči zpřísnění fiskální politiky a letos zřejmě dosáhne zvýšení HDP mezi 1,5 a 2,0 procenty. V roce 2014 očekáváme akceleraci růstu na 2,6 procenta.

V případě klíčových rozvíjejících se ekonomiky je situace diferencovaná. Zatímco Čína by měla dosáhnout růstu ekonomiky o 7,5 procenta, Indii čeká růst HDP zhruba o 4,6 procenta, Rusko 2,7 procenta a Brazílie by s růstem HDP o 2,1 procenta měla růst nejpomaleji.

V rámci středoevropského regionu zůstává favoritem Polsko, kde očekáváme růst HDP o 2,8 procenta, tedy dvojnásobek letošního tempa. Podobně by se mělo dařit Slovensku s růstem HDP o 2,4 procenta. Prognóza pro Maďarsko ukazuje růst ekonomiky o 1,8 procenta.

Česká ekonomika

Po dvou letech recese přichází stále více známek obratu k lepšímu, i když prozatím je oživení patrné jen v některých sektorech. V roce 2014 očekáváme, že česká ekonomika zareaguje na zlepšení ekonomické situace v eurozóně a obrat fiskální politiky od restrikce k alespoň neutrálnímu působení. Postupně by se měl také projevovat vliv oslabení kurzu koruny. HDP by se měl v příštím roce podle naší prognózy zvýšit o 2,0 procenta. Klíčovým prvkem růstu HDP bude příspěvek čistého exportu (1,5 procentního bodu). Vývoz zboží a služeb by es měl reálně zvýšit o 6,0 procent, dovoz o 4,9 procenta. Spotřeba domácností bude nejspíše ještě stagnovat, vládní výdaje na spotřebu se ovšem zvýší o 2,5 procenta. V případě hrubé tvorby fixního kapitálu očekáváme mírný pokles, který by však měl být kompenzován zvýšením zásob.

Inflace bude v příštím roce i přes výrazné oslabení kurzu koruny nižší než letos. Důvodem je neopakování vlivu zvýšení sazeb DPH a pokles cen elektrické energie. Průměrná míra inflace ve spotřebitelských cenách by měla dosáhnout 1,0 procenta. Průmyslové výrobní ceny by se měly zvýšit o 1,5 procenta.

Oživení ekonomiky tažené zahraniční poptávkou se projeví v dalším zvýšení přebytku obchodní bilance. Po letošním očekáváném kladném saldu 355 miliard korun, ukazuje prognóza na příští rok na přebytek 475 miliard korun. Díky tomu by měla Česká republika poprvé od roku 1993 dosáhnout kladného salda běžného účtu platební bilance. Po letošním deficitu 1,7 procenta HDP, očekáváme příští rok přebytek 1,3 procenta HDP.

V případě veřejných financí se projeví zlepšená ekonomická situace a změna kurzu fiskální politiky. Celkem by se měl schodek vládního sektoru mírně zvýšit na 3,0 procenta HDP. Cyklicky očištěný primární deficit se zvýší z letošních 0,8 procenta HDP na 1,1 procenta HDP, což ukazuje na mírně pozitivní fiskální impuls po čtyřech letech fiskální konsolidace s negativním dopadem na ekonomiku.

Měnová politika bude ve znamení stability úrokových sazeb i kurzového závazku, tedy udržování kurzu koruny poblíž úrovně 27 EUR/CZK. Změna politiky ČNB se dá očekávat až v roce 2015, neodchýlí-li se vývoj ekonomiky od nastíněné prognózy. Z tohoto důvodu neočekáváme výraznější pohyby krátkodobých úrokových sazeb PRIBOR ani kurzu koruny.

Investiční výhled

Vzhledem k fázi ekonomického cyklu jsou pro příští rok preferovanými investicemi komodity a akcie. V případě instrumentů s fixního výnosem se bude projevovat zpřísnění měnové politiky v USA, resp. přiblížení tohoto okamžiku v eurozóně.

Z globálního pohledu by se by v rámci akciových trhů měly rychleji růst rozvíjející se trhy. V případě indexu MSCI Emerging markets existuje pro příští rok potenciál růstu o 17 procent, zatímco vyspělé trhy zahrnuté v indexu MSCI Developed markets nabízí růst o 10 procent.

Z vyspělých trhů by se mělo více dařit Evropě, naše cílová úroveň pro panevropský index Stoxx Europe 600 na konci příštího roku je 15 procent výše než současná úroveň. Francouzský index CAC 40 nabízí potenciální zhodnocení o 13 procent, britský FTSE 100 o 12 procent, německý DAX o 7 procent.

Akciové trhy v USA růstový potenciál vyčerpaly v letošním roce. Přestože se výkonnost ekonomiky zvýší, a s ní i úroveň firemních zisků, je tato skutečnost již zahrnuta v ocenění akcií. Při současné úrovni indikátoru Shiller P/E v blízkosti hodnoty 25 (průměr za posledních 50 let činí 20). Pro informaci v Evropě dosahuje Shiller P/E hodnoty zhruba 18, počítáno pro panevropský akciový index Stoxx Europe 600. Z těchto důvodů očekáváme minimální růst indexu S&P 500.

Z akciových trhů rozvíjejících se ekonomik preferujeme Brazílii s potenciálem k růstu o 29 procent a Čínu s potenciálem 22 procent. Na rozdíl od většiny akciových trhů oba zmíněné trhy letos zaznamenaly pokles.

Daň z příjmu tip Měšec.cz

Na komoditních trzích jsou preferovanými investicemi průmyslové kovy (nikl, zinek), které by měly těžit ze zlepšení globální ekonomické situace. Po výrazném poklesu ceny v letošním roce se jako zajímavá alternativa nabízí stříbro. Naopak energetické komodity (ropa, zemní plyn, uhlí) stále zůstávají mimo náš hledáček vhodných investičních příležitostí.

Na devizových trzích naše modely ukazují na preferenci japonského jenu a čínského jüanu. Sázka na jen vychází ze zlepšujícího se výhledu japonské ekonomiky a šance, že se země po mnoha letech konečně vymaní z deflace. V případě jüanu jde o pokračování nominální a reálné konvergence a postupná korekce podhodnoceného kurzu. Naopak klesat by měly kurzy britské libry a eura. Jako vhodné kombinace na devizovém trhu se tedy nabízí měnové páry kombinující asijské a evropské měny.

Našli jste v článku chybu?