Hlavní navigace

Ekonomická aktivita v eurozóně i USA zůstává vysoká

21. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017.

Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017. Za eurozónu jako celek očekáváme stagnaci na lednových vysokých 54,4 bodu, když oproti lednu lehce slabší německé a francouzské hodnoty vykompenzuje lepší situace ve zbytku eurozóny. Ve Spojených státech by mělo být překonáno lednové 22 měsíční maximum. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.

Evropské i americké PMI za únor naváží na silná lednová data

Předběžná data únorových PMI z eurozóny potvrdí solidní start ekonomik zemí platících eurem do nového roku. Námi očekáváné mírné zhoršení indikátoru z francouzského sektoru služeb by mělo vykompenzovat zlepšení ve stejné oblasti v Německu. Nevýrazné zhoršení PMI z průmyslu v obou těchto zemích by zase měla vyrovnat silnější čísla z Itálie a Španělska. Kompozitní PMI za celou eurozónu by tak podle odhadu ekonomů SG neměl doznat změny. Americký PMI by měl poukázat na další zvýšení aktivity v sektoru zpracovatelského průmyslu.

Finanční trhy na úvod týdne poznamenal americký svátek

Prezidentský den v USA a tedy zavřené americké trhy se včera spolu s nezajímavým ekonomickým kalendářem promítly do minimální kurzové volatility na nejobchodovanějším světovém měnovém páru. Kurz USD/EUR tak po celý včerejšek stagnoval v okolí hladiny 1,062. Bez odezvy trhu tak zůstala vyšší než očekávaná inflační data z německého průmyslového sektoru. Na druhou stranu trh nereagoval ani na nečekaný pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně. Dnes ráno již ale euro zahajovalo evropskou seanci na slabší úrovni u 1,058 USD/EUR.

skoleni_4_3

Středoevropský ekonomický kalendář je prázdný

Ekonomický kalendář je pro dnešek z pohledu střední Evropy prázdný. Kurzový vývoj tak bude sledovat vývoj na globálních trzích po návratu amerických obchodníků na trhy. Česká koruna zůstane i nadále v samotné blízkosti kurzového závazku.

Na regionálních devizových trzích byl včera klid

Absence čerstvých ekonomických fundamentů a zavřené americké trhy se včera projevily v minimální kurzové volatilitě středoevropských měn. Vůči euru tak stagnovala nejenom hodnota české koruny, která se drží přilepená k úrovni kurzového závazku, ale i maďarský forint. Ten nijak nerozhodila ve srovnání s očekáváním nižší růstová dynamika mezd. Polský zlotý si pouze nepatrně polepšil.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).