Hlavní navigace

Ekonomice se daří, sazby zůstanou nízké

31. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z naší aktualizované makroekonomické prognózy vyplývá, že česká ekonomika letos poroste nejrychlejším tempem od roku 2008.

Za námi očekávaným růstem o 3,2 % bude stát zejména posilující domácí poptávka významným způsobem podporovaná některými jednorázovými faktory, jako je robustní příliv prostředků z fondů EU. Letošní rok je posledním, kdy je možné čerpat prostředky z předchozího programového období. 

Silnější domácí poptávka se samozřejmě promítá i do postupně se zvyšujících inflačních tlaků. Zatímco ještě na počátku letošního roku činil meziroční růst spotřebitelských cen pouhých 0,1 %, v červnu to již bylo 0,8 %, nejvíce za poslední rok a půl. A naše prognóza počítá s dalším zrychlováním inflace tak, že již na počátku příštího roku by mělo býti dosaženo inflačního cíle.

Paradoxně to ovšem nebude znamenat růst úrokových sazeb na peněžním trhu, možná spíše naopak. Výše uvedená makroekonomická konstelace spolu s narůstajícím přebytkem běžného účtu platební bilance vyvolá tlak na zhodnocování české měny a na atakování kurzového závazku ČNB. Inflační vzestup nebude tak robustní, aby centrální banku od závazku držet intervenční režim minimálně do poloviny příštího roku upustila a bude ho bránit. A to i za cenu snížení úrokových sazeb do záporného teritoria. I když to i z pohledu ČNB rozhodně není preferovaný nástroj, vyloučit ho nelze. Pravděpodobnost tohoto scénáře ohodnocujeme na 30 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).