Hlavní navigace

Ekonomice se daří, sazby zůstanou nízké

31. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z naší aktualizované makroekonomické prognózy vyplývá, že česká ekonomika letos poroste nejrychlejším tempem od roku 2008.

Za námi očekávaným růstem o 3,2 % bude stát zejména posilující domácí poptávka významným způsobem podporovaná některými jednorázovými faktory, jako je robustní příliv prostředků z fondů EU. Letošní rok je posledním, kdy je možné čerpat prostředky z předchozího programového období. 

Silnější domácí poptávka se samozřejmě promítá i do postupně se zvyšujících inflačních tlaků. Zatímco ještě na počátku letošního roku činil meziroční růst spotřebitelských cen pouhých 0,1 %, v červnu to již bylo 0,8 %, nejvíce za poslední rok a půl. A naše prognóza počítá s dalším zrychlováním inflace tak, že již na počátku příštího roku by mělo býti dosaženo inflačního cíle.

 uplatnovani-dph-v-roce2021

Paradoxně to ovšem nebude znamenat růst úrokových sazeb na peněžním trhu, možná spíše naopak. Výše uvedená makroekonomická konstelace spolu s narůstajícím přebytkem běžného účtu platební bilance vyvolá tlak na zhodnocování české měny a na atakování kurzového závazku ČNB. Inflační vzestup nebude tak robustní, aby centrální banku od závazku držet intervenční režim minimálně do poloviny příštího roku upustila a bude ho bránit. A to i za cenu snížení úrokových sazeb do záporného teritoria. I když to i z pohledu ČNB rozhodně není preferovaný nástroj, vyloučit ho nelze. Pravděpodobnost tohoto scénáře ohodnocujeme na 30 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).