Hlavní navigace

ECB zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí ČNB

9. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská centrální banka naplnila naše očekávání a rozhodla se v září s měnovou politikou nehýbat.

Zásadní zprávou pro český trh je, že ECB dál počítá s ukončením QE (přímého tisku peněz) v březnu 2017. Mario Draghi dokonce vyloučil, že by se o natažení QE centrální bankéři tentokrát vůbec bavili. To otevírá dveře také k ukončení intervencí v Česku v polovině příštího roku.

skoleni_4_3

I když pro ČNB jsou z hlediska opuštění intervenčního režimu zásadní domácí inflační tlaky, politika ECB je také faktorem, který může spolu-rozhodnout o načasování exitu z intervenčního režimu. Domácím fundamentům v tuto chvíli věříme – poslední prognóza ČNB je možná až moc optimistická, inflační tlaky ale podle nás skutečně spolu se mzdami mohou sílit a samy o sobě být argumentem pro konec intervencí v polovině roku 2017. Větší nejistota je spojená s externími riziky ohrožujícími český inflační výhled (například vývoj cen ropy, výrobních cen v eurozóně) a především s politikou ECB. Těžko si totiž představit ukončení intervencí (utažení měnové politiky) ve chvíli, kdy by ECB mířila zcela opačným směrem.Právě proto je včerejší rozhodnutí ECB důležité – zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí v polovině příštího roku. Může také zvýšit sázky na zisky české koruny a vést tak k posílení forwardových kurzů hlouběji pod intervenční úroveň 27,00 EUR/CZK.

Co čekat dál? Věříme, že ECB v prosinci 2016 oznámí postupné utlumování programu QE (snižování nákupů) od března 2017 do konce příštího roku. To by mohlo ČNB vyhovovat, a pokud nás nezklamou domácí fundamenty, mohli bychom vidět konec intervencí v polovině roku 2017 (druhý až třetí kvartál 2017 – pravděpodobnost 60 %). Pravděpodobnost, že by došlo k ukončení intervencí před koncem roku 2016 je prakticky nulová a nízká je podle nás i šance na exit v prvním kvartále 2017. Odhadovat rovnovážný kurz v době exitu je alchymie, která nám vychází okolo 25 korun za euro (s extrémně vysokou mírou nejistoty). Čekáme nicméně, že ČNB nedovolí koruně v měsících po exitu posílit o moc dál než do úrovní 25,70–26,00 EUR/CZK.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).