Hlavní navigace

ECB zřejmě v reakci na brexit upraví podmínky programu odkupu aktiv

21. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Ve středu byla volatilita na světových trzích nízká. To se projevilo i na vývoji kurzu eura s dolarem, který se obchodoval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,10 USD/EUR.

Zprávy a události

Běžný účet eurozóny skončil v květnu v přebytku 30,8 mld. EUR po 36,4 mld. EUR v dubnu.

Červnové průmyslové ceny v Německu se zvýšily o 0,4 % m/m (trh +0,2 %). Jejich meziroční pokles zpomalil na 2,2 % (trh –2,4 %) z květnových 2,7 % y/y.

Ceny českých průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % v souladu s konsenzem analytiků. Meziročně ceny propadly o 4,4 % (trh –4,3 %).

Euro vyčkává na výsledek jednání ECB

Ve středu byla volatilita na světových trzích nízká. To se projevilo i na vývoji kurzu eura s dolarem, který se obchodoval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,10 USD/EUR. Důvodem pro malé pohyby byl jednak poloprázdný makroekonomický kalendář, ale i vyčkávání investorů před dnešním zasedáním Evropské centrální banky.

ECB podle našeho odhadu především ujistí investory, že je připravena nadále podporovat ekonomiku i stabilitu trhů. Konkrétních kroků ale bude pravděpodobně jen poskrovnu. Předpokládáme, že ECB nesáhne ani ke snížení sazeb, ani k navýšení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování (to je i konsenzus trhu). Očekáváme pouze technickou úpravu podmínek odkupu aktiv, konkrétně možnost nakupovat větší objem jednotlivých emisí dluhopisů. Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěl i propad výnosů po referendu o brexitu, protože větší výnos většího podíl státního dluhu se dostal pod úroveň –0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle, než dříve předpokládala (samotné prodloužení nákupů by měla ECB oznámit v září).

ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a vývoji inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.

Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.

Koruna by na zasedání ECB neměla reagovat

Středa byla na středoevropských trzích klidná. Kurz koruny vůči euru setrval u hodnoty 27,02 CZK/EUR, kterou v případě potřeby brání svými intervencemi ČNB. Zlotý i forint mírně posílily, což může souviset s nejistotou ohledně Turecka. Pro některé investory, kteří se orientují na rozvíjející se trhy, může v této době poskytovat středoevropský region bezpečné útočiště.

skoleni_13_10

ČSÚ včera zveřejnil červnovou dynamiku cen výrobců. Průmyslové ceny vzrostly v souladu s očekáváním o 0,3 % m/m především díky zdražování ropy v předchozích měsících. Meziročně jsou však stále o 4,4 % níže. Zajímavý byl vývoj cen v zemědělství. Poprvé od začátku roku totiž ceny zemědělských producentů zastavily svůj pokles, když vzrostly o 1,0 % m/m. V meziročním porovnání ale klesly o 6,4 %. Dopad včerejších údajů do spotřebitelské inflace bude jen velmi mírný a v příštích měsících ho může více než vykompenzovat zastavení růstu cen komodit.

Dnes je kalendář regionálních údajů prázdný. Nejdůležitější událostí bude zasedání ECB, první od britského referenda. Neočekáváme však žádnou výraznou reakci české měny. Koruna by až do konce kurzového závazku, který očekáváme v Q3 16, měla setrvat těsně nad úrovní 27,00 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).