Hlavní navigace

ECB vysvětlí, jak bude pumpovat do ekonomiky peníze

5. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Euro včera oslabilo na jedenáctiletá minima. To vše v předvečer zasedání, na kterém mají centrální bankéři ve Frankfurtu odkrýt, jak přesně budou pumpovat do ekonomiky peníze.

Nový mega-plán počítá s tím, že počínaje tímto měsícem ECB začne z trhů skupovat cenné papíry v hodnotě 60 mld. euro měsíčně (státní dluhopisy zhruba za 50 mld.). Program má trvat minimálně do září 2016 a je otázkou, zda ECB sežene na trhu dost hráčů, kteří budou chtít dluhopisy ze svých portfolií prodávat.

Když poprvé začal s kvantitativním uvolňováním americký Fed, měl přísun nových dluhopisů zajištěn – deficit veřejných financí USA se tou dobou pohyboval okolo 10 % HDP. Eurozóna v roce 2015 dosáhne pravděpodobně deficitu okolo 2 % HDP a země jako Německo dokonce cílují rozpočtový přebytek. Na těchto trzích nemusí chtít investoři jednoduše prodávat „drahé dluhopisy“ ze svých bilancí.

Dluhopisy potřebuje finanční sektor z čistě regulatorních důvodů (kapitál, likvidita). Pokud připustíme, že jich má v tuto chvíli nadbytek, zůstává na stole stále otázka, co by banky dělaly s penězi za prodané dluhopisy? V ideálním případě by je použily na úvěry soukromému sektoru, ve kterých by se jim prostředky lépe zhodnotily. Problém je, že zájem podniků o úvěry je stále velice nízký. Pokud banky nedokáží peníze půjčit firmám a domácnostem, mohou je uložit u ECB za –20 bps. Pak je otázkou, proč si radši nenechat v bilancích vládní dluhopisy. Vzlášť, pokud je banky nakoupily v době vyšších výnosů a vedou je v účetním režimu, který je nenutí přehodnocovat je podle tržníh pohybů cen (držba do splatnosti)

ECB tak v průběhu času může mít problém se sháněním vládních dluhopisů do své bilance. Její nadějí je, že se do té doby ještě vylepší hospodářské vyhlídky eurozóny a začnou růst úvěry – pak pro banky budou vládní dluhopisy opět přebytečným zbožím na skladě.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).