Hlavní navigace

ECB vypustila pokusný balónek o útlumu QE, který může doletět na české území

5. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ECB vypustila pokusný balónek, který je sakramentsky důležitým signálem pro ČNB a vlastně vůbec všechny, kdo uvažují o tom, co bude se zafixovanou českou korunou příští rok.

ECB vypustila pokusný balónek, který je sakramentsky důležitým signálem pro ČNB a vlastně vůbec všechny, kdo uvažují o tom, co bude se zafixovanou českou korunou příští rok. Podle agentury Bloomberg by mělo od jara docházet k postupnému utlumování měnové expanze, tak jak to před dvěma lety spustil. Konkrétně nekonkrétní “zdroje” z útrob ECB mluví o tom, že panuje shoda o útlumu nákupů dluhopisů o 10 mld. eur měsíčně. Připomeňme, že dnes ECB nakupuje do své bilance dluhopisy za 80 mld. měsíčně. Neboli pokud by “zdroje” měly pravdu a s útlumem se začalo v dubnu 2017, tak se s touto expanzivní politikou může skončit krásně do konce příštího roku.

skoleni_13_10

Proč jsou mediální spekulace ohledně politiky ECB důležité pro ČNB a korunu. Vzhledem k provázanosti měnové politiky ECB a ČNB skrze kvazi-fixní kurz koruny, je útlum superexpanzivní politiky ECB nutnou podmínkou pro to, aby česká centrální banka ukončila tento intervenční režim a nemusela se bát, že záplava tištěných eur vyvolá dramatický tlak na posílení koruny.Pokud bude ECB utlumovat svoji politiku nákupu dluhopisů a na konci příštího roku skončí, tak je třeba tuto změnu chápat jako návrat k “normálu”, který může učinit i ČNB tím, že vypne intervenční režim proti koruně.

Samozřejmě, můžeme si říct, že spekulace jsou jenom spekulace, ale centrální banky často přesně tímto způsobem skrze finanční média a informace “z dobře informovaných zdrojů” vypouštějí pokusné balónky, které mají připravit trhy na změny jejich politiky. A nakonec, pokud se nic v globální ekonomice nepokazí – vše do sebe tak nějak hezky zapadá: Fed ještě v tomto prosinci zvýší úroky, ECB příští rok v dubnu začne utlumovat expanzi a následně ČNB někdy v létě vypne intervence proti koruně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).