Hlavní navigace

ECB už nebude uvolňovat měnovou politiku

15. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prezident Bundesbank a člen bankovní rady ECB Weidmann řekl, že ECB nebude dále uvolňovat měnovou politiku.

Kurz eura je podle něj v souladu s ekonomickými fundamenty. Weidmann vyjádřil obavy z politizace centrálního bankovnictví, čímž zřejmě narážel hlavně na situaci v Japonsku. V této souvislosti se dnes bude čekat, zda ze zasedání G20 vypadne nějaké upřesnění prohlášení G7 ze začátku týdne, které si každý interpretoval jak chtěl.

Tak jak včera ráno začalo zveřejňování údajů o vývoji HDP jednotlivých států EMU (tedy slabě), tak také pokračovalo. HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí kleslo o 0,6%, čekal se pokles o 0,4%. Jde tedy o poměrně velké negativní překvapení (anualizovaný pokles –2,4% pro přímé srovnání s USA). Mimo Německa a Francie k tomu přispěla i třetí největší evropská ekonomika Itálie, která klesla mezičtvrtletně o 0,9%. Slabost HDP přispěla k relativní slabosti eura, jeho kurz k dolaru zaparkoval v okolí 1,335. Tvrdá data zůstávají převážně slabá, naději na oživení ve druhé polovině roku dávají konjunkturální předstihové indikátory. Nedají se však čekat žádné zázraky. Oživení bude nerovnoměrné v různých částech unie a především jih by měl zůstat relativně slabý.

V regionu to nebylo celkem logicky o nic lepší. Podle ČSÚ klesl HDP ve 4Q12 o 0,2%, očekávání trhu bylo –0,3% q/q, naše očekávání bylo –0,2% q/q. Ačkoliv struktura zatím nebyla zveřejněna, k mezikvartálnímu poklesu dle kusých informací ČSÚ výrazně přispělo stavebnictví a, na rozdíl od minulých kvartálů, i zpracovatelský průmysl. Jednorázovým plusovým efektem bylo předzásobení se tabákem, ale nemyslíme, že ten efekt byl tak velký jako loni. Pokles spotřeby domácnosti a fixních investic nebyl vykompenzován pozitivním příspěvkem zahraničního obchodu.

Maďarský HDP klesl o 0,9%, tedy více než se čekalo. Pokles souvisel s kombinovanou slabostí průmyslové výroby, spotřeby domácností, stavebnictví i zahraničního obchodu. K zotavení by mělo dojít nejdříve na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí tohoto roku.

Účto_tip_změny21

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl v posledním týdnu nečekaně výrazně na 341 000, stabilnější a užitečnější čtyřtýdenní průměr mírně stoupl na 352 500 po tom co minulý týden dosáhl minima od března 2008. Data o počtu žádostí ukazují na mírné zlepšování situace, ale stále se drží citelně nad úrovní před začátkem finanční krize a obvyklými úrovněmi v období oživení ekonomiky. Dá se očekávat, že nezaměstnanost bude v průběhu roku dále klesat, ale tempo poklesu bude velmi pomalé. Takže by měly trvat důvody pro udržení kvantitativního uvolňování minimálně v současné výši.

Člen měnového výboru polské centrální banky (NBP) Glapinsky prohlásil, že by NBP měla ukončit cyklus snižování úrokových sazeb. Glapinski je klasický jestřáb, podle našeho názoru ještě k jednu snížení (minimálně) dojde. Důvodem pro naše přesvědčení je kombinace slabosti ekonomiky a relativně nízké inflace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).