Hlavní navigace

ECB srazila sazby na nová historická minima a zatopila tak euru

Jan Čermák

Zatímco ve čtvrtek a pátek si česká populace užívala parného léta v podobě státních svátků, evropská ekonomika i finanční trhy jely dále a jak jsme se pokusili varovat, přinesly důležité podněty k zamyšlení.

Doba čtení: 1 minuta

Tím hlavním se nakonec ukázalo být rozhodnutí ECB snížit svoji hlavní úrokovou sazbu (repo i depozitní) o dalších 25 bazických bodů. Jak se ex post ukázalo, řada hráčů a investorů čekala od ECB pravděpodobně ještě více – zejména pokud jde o intervence na trzích dluhopisů (v Itálii a Španělsku), eventuálně se sázelo na další rozšíření nestandardních opatření. 

Nic takového však nepřišlo, a tak opětovný růst rizikových prémií u dluhopisů zranitelných zemí zahájil výprodej eura. Fakt, že ztráty společné měny narůstaly i po pátečním zveřejnění relativně slabých amerických dat z trhu práce (+80 tis.), může pak svědčit o jediném – pokles tržních eurových sazeb (euriborů) na téměř nulové hodnoty učinil euro velmi atraktivní měnou k financování tzv. carry trade obchodů, kdy si spekulant půjčuje v nízko-úročené měně a investuje v měně s úrokem vyšším. K této strategii je euro nyní dokonce vhodnější než dolar, což může společnou měnu tlačit do ještě větší defenzivy.

dan_z_prijmu

Ani tento týden se tedy nebudeme nudit, přičemž zajímavé věci se mohou dít hned v pondělí. Dnes se totiž schází rada ministrů financí eurozóny, aby jednak jednala o tom, jak dotáhnout dále nadčasové úvahy o bankovní unii a jednak, aby řešila i zcela konkrétní záležitosti jako např. detaily 100 miliardového úvěru pro španělské banky či zvážit, jak naložit s řeckým úsporným programem. Je přitom jasné, že prostor pro zklamání trhů již eurozóna prakticky žádný nemá.

 Sotva se pak trhy začnou dostávat k výstupům schůzky Eurogroup, odstartuje v USA pozdě večer kvartální výsledková sezóna firem. K nim pouze dodejme, že zisková očekávání jsou nastavena (jako vždy) nízko.

Našli jste v článku chybu?