Hlavní navigace

ECB srazila sazby na nová historická minima a zatopila tak euru

9. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco ve čtvrtek a pátek si česká populace užívala parného léta v podobě státních svátků, evropská ekonomika i finanční trhy jely dále a jak jsme se pokusili varovat, přinesly důležité podněty k zamyšlení.

Tím hlavním se nakonec ukázalo být rozhodnutí ECB snížit svoji hlavní úrokovou sazbu (repo i depozitní) o dalších 25 bazických bodů. Jak se ex post ukázalo, řada hráčů a investorů čekala od ECB pravděpodobně ještě více – zejména pokud jde o intervence na trzích dluhopisů (v Itálii a Španělsku), eventuálně se sázelo na další rozšíření nestandardních opatření. 

Nic takového však nepřišlo, a tak opětovný růst rizikových prémií u dluhopisů zranitelných zemí zahájil výprodej eura. Fakt, že ztráty společné měny narůstaly i po pátečním zveřejnění relativně slabých amerických dat z trhu práce (+80 tis.), může pak svědčit o jediném – pokles tržních eurových sazeb (euriborů) na téměř nulové hodnoty učinil euro velmi atraktivní měnou k financování tzv. carry trade obchodů, kdy si spekulant půjčuje v nízko-úročené měně a investuje v měně s úrokem vyšším. K této strategii je euro nyní dokonce vhodnější než dolar, což může společnou měnu tlačit do ještě větší defenzivy.

Ani tento týden se tedy nebudeme nudit, přičemž zajímavé věci se mohou dít hned v pondělí. Dnes se totiž schází rada ministrů financí eurozóny, aby jednak jednala o tom, jak dotáhnout dále nadčasové úvahy o bankovní unii a jednak, aby řešila i zcela konkrétní záležitosti jako např. detaily 100 miliardového úvěru pro španělské banky či zvážit, jak naložit s řeckým úsporným programem. Je přitom jasné, že prostor pro zklamání trhů již eurozóna prakticky žádný nemá.

 Sotva se pak trhy začnou dostávat k výstupům schůzky Eurogroup, odstartuje v USA pozdě večer kvartální výsledková sezóna firem. K nim pouze dodejme, že zisková očekávání jsou nastavena (jako vždy) nízko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).