Hlavní navigace

ECB připravena k akci, aneb úroky půjdou možná ještě níže

Jan Čermák

Od včerejšího zasedání Evropské centrální banky jsme tak trochu očekávali nastínění nových pro centrální banku ne příliš standardních opatření podporující její dosavadní ekonomiku.

Doba čtení: 1 minuta

S něčím takovým včera nakonec přišla Bank of Japan či třeba Maďarská národní banka, zatímco ECB se v podání tiskovky jejího prezidenta Draghiho snažila tvářit co nejstandardněji.

dan_z_prijmu

To platilo jak při vysvětlování pozice ECB v otázce záchrany bankovního sektoru Kypru (kde ECB podle Draghiho jednala přesně v rámci svého mandátu), tak v otázce nastavení měnové politiky. ECB tedy nechystá ani nové levné úvěry pro malé a střední podniky (ala MNB či Bank of England), ani masivní nákupy aktiv či např. intervence proti euru, ale trhu a hospodářským subjektům slibuje, že měnová politika zůstane uvolněna tak dlouho, jak jen to bude potřeba. Nad tento závazek ovšem prezident ECB na otázku související s nastavením úrokových sazeb uvedl, že centrální banka “je připravena k akci” a tudíž proto bude “velmi pozorně monitorovat přicházející data z ekonomiky”.

Takovou řeč si nelze vyložit jinak než tak, že pravděpodobnost, že ECB na příštím eventuálně přespříštím (bude k dispozici nová prognóza) zasedání sníží svoji repo sazbu (nyní 0,75 %), se markantně zvýšila. Prezident Draghi dále poznamenal, že vedení ECB znepokojuje mimo jiné i to, že se hospodářská situace začíná zhoršovat i v zemích, které nemají problém se zamrznutým úvěrovým kanálem a budou to zřejmě konjunkturální data z Německa a Francie (Ifo či PMI), které v následujících týdnech rozhodnou o tom, zdali úrokové sazby ECB půjdou ještě dolů či nikoliv. Neboli ECB se bude rozhodovat v rámci své standardní “předkrizové” reakční funkce, jež závisí na hospodářské situaci dvou největších ekonomik eurozóny. My v tuto chvíli stále ještě vidíme šance na to, že sazby ECB zůstanou nezměněny či půjdou dolů stále jako vyrovnané, byť nezastíráme, že trh v tom již jasněji a agresivně sází na další redukci.

Našli jste v článku chybu?