Hlavní navigace

ECB připravena k akci, aneb úroky půjdou možná ještě níže

5. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od včerejšího zasedání Evropské centrální banky jsme tak trochu očekávali nastínění nových pro centrální banku ne příliš standardních opatření podporující její dosavadní ekonomiku.

S něčím takovým včera nakonec přišla Bank of Japan či třeba Maďarská národní banka, zatímco ECB se v podání tiskovky jejího prezidenta Draghiho snažila tvářit co nejstandardněji.

legislativni_zmeny_21

To platilo jak při vysvětlování pozice ECB v otázce záchrany bankovního sektoru Kypru (kde ECB podle Draghiho jednala přesně v rámci svého mandátu), tak v otázce nastavení měnové politiky. ECB tedy nechystá ani nové levné úvěry pro malé a střední podniky (ala MNB či Bank of England), ani masivní nákupy aktiv či např. intervence proti euru, ale trhu a hospodářským subjektům slibuje, že měnová politika zůstane uvolněna tak dlouho, jak jen to bude potřeba. Nad tento závazek ovšem prezident ECB na otázku související s nastavením úrokových sazeb uvedl, že centrální banka “je připravena k akci” a tudíž proto bude “velmi pozorně monitorovat přicházející data z ekonomiky”.

Takovou řeč si nelze vyložit jinak než tak, že pravděpodobnost, že ECB na příštím eventuálně přespříštím (bude k dispozici nová prognóza) zasedání sníží svoji repo sazbu (nyní 0,75 %), se markantně zvýšila. Prezident Draghi dále poznamenal, že vedení ECB znepokojuje mimo jiné i to, že se hospodářská situace začíná zhoršovat i v zemích, které nemají problém se zamrznutým úvěrovým kanálem a budou to zřejmě konjunkturální data z Německa a Francie (Ifo či PMI), které v následujících týdnech rozhodnou o tom, zdali úrokové sazby ECB půjdou ještě dolů či nikoliv. Neboli ECB se bude rozhodovat v rámci své standardní “předkrizové” reakční funkce, jež závisí na hospodářské situaci dvou největších ekonomik eurozóny. My v tuto chvíli stále ještě vidíme šance na to, že sazby ECB zůstanou nezměněny či půjdou dolů stále jako vyrovnané, byť nezastíráme, že trh v tom již jasněji a agresivně sází na další redukci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).