Hlavní navigace

ECB ponechala úrokové sazby beze změny

Luboš Mokráš

Zajímavá byla změna prognózy na příští rok, ECB je nyní mnohem opatrnější (nová prognóza růstu HDP 2013 je –0,9% až 0,3%, minulá prognóza –0,4 až 1,4%).

Doba čtení: 2 minuty


Pro rok 2014 ECB čeká růst HDP o 0,2% až 2,2%. Draghi navíc řekl, že rizika jsou stále směrem dolů. Inflace by příští rok měla klesnout na 1,1 až 2,1%, ECB by tak s rezervou měla splnit svůj cíl. Přes zhoršený výhled růstu ekonomiky a nízký očekávaný růst cen ECB nesnižuje sazby a zdá se, že pokud nedojde ke zhoršení výhledu ani je nesníží (i když Draghi na tiskovce zmínil, že se o sazbách obsáhle diskutovalo).

Draghi řekl, že z operačního hlediska je ECB připravena na negativní depozitní sazby, ale že je příliš nejasné, jaké by takový krok měl důsledky. Draghi přiznal, že sice LTRO dodalo množství hotovosti do finančního systému, ale jen velmi málo se jí dostalo do reálné ekonomiky. K Řecku řekl, že zatím nebylo dosaženo dohody o rolování řeckého dluhu drženého centrálními bankami a že je příliš brzo na to aby se dal hodnotit zpětný odkup řeckých státních dluhopisů – tedy opatrná až lehce pesimistická vyjádření. Pozitivně hodnotil dopady oznámení OMT (například dramatický pokles výnosů státních dluhopisů Španělska).

Dále Draghi vyjádřil důvěru v dosažení dohody o centralizovaném bankovním dozoru, který podle něj má nepochybné výhody (především opětovné sjednocení rozpadlého společného bankovního trhu EMU). Trh zareagoval až v průběhu tiskovky, patrně hlavně kvůli zmínce o stále živé možnosti negativní úrokové míry na depozita a možná také kvůli zhoršení makroprognózy ECB. Bezprostředně mírně oslabilo euro a lehce klesl výnos německého desetiletého dluhopisu.

• Německé tovární zakázky překvapily výrazně pozitivně a bylo tomu tak čistě díky zakázkám mimo EU (růst o 8,5% m/m). Domácí zakázky a zakázky z eurozóny jsou stále relativně slabé. Zdravá poptávka mimo EU je pro Německo jako silně exportně orientovanou ekonomiku velmi významná a má pozitivní význam i pro nás.

• Ze zveřejněné struktury HDP EMU plyne, že šesté čtvrtletí po sobě byla v mínusu domácí poptávka, i když tempo poklesu se výrazně zmírnilo a navíc byl pokles do značné míry způsoben nižšími zásobami. To zlepšuje vyhlídky do dalších čtvrtletí – pokud se růst začne zvedat, měl by ho podpořit klasický procyklický mechanismus doplňování zásob.

dan_z_prijmu

• Dnes budou důležité zejména údaje z amerického trhu práce. Kvůli hurikánu Sandy je zvýšené riziko negativního překvapení, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti však potvrzují, že se situace zlepšuje (pokles o 25 000 na 370 000). Reakce trhu na případná horší čísla by měla být tlumená, protože efekt Sandy je na trhu dobře známý.

• Euro oslabilo na 1,295 k dolaru bez jednoznačného důvodu – může jít o pokračující reakci na zasedání ECB nebo technickou korekci po dosažení psychologické hranice 1,30. Stále předpokládáme, že se kurz v blízké budoucnosti bude držet poblíž 1,30 kvůli nervozitě způsobené napětím kolem rozpočtového srázu v USA.

Našli jste v článku chybu?