Hlavní navigace

ECB nic nemění, klíčový bude prosinec…a to i pro ČNB

21. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ECB ponechala nastavení měnové politiky v říjnu beze změn. Konec politiky kvantitativního uvolňování se tak předpokládá spíš na konci března 2017.

Evropská centrální banka ponechala nastavení měnové politiky v říjnu beze změn. Navíc i doprovodný komentář zatím dál indikuje předpokládaný konec politiky kvantitativního uvolňování na konec března 2017.

Mario Draghi zůstal na tiskové konferenci striktně neutrální a mnoho nového nenaznačil. Je ale jasné, že na prosincovém zasedání půjde o hodně. Rozhodne se o tom, zda ECB bude od konce března pokračovat v tisku peněz stávajícím tempem (80 mld. EUR/měsíc) nebo začne postupně QE tlumit (tapering). Okamžitý konec QE ze dne na den Mario Draghi fakticky vyloučil. Na dnešním zasedání ECB nediskutovala ani natažení politiky kvantitativního uvolňování ani jeho útlum, dveře jsou otevřené na obě strany…, což je možná pro část trhu sázejícího na natažení QE lehké jestřábí překvapení.

V prosinci bude mít ECB k dispozici k rozhodování novou prognózu a také výstup řady pracovních skupin rozebírajících možnosti natažení i útlumu QE. V tuto chvíli je ECB spokojená s výkonem a odolností eurozóny, nicméně celkově vnímá dál rizika směřující k nižší inflaci a růstu. To byl zase lehce holubičí signál, který současně ukazuje na vysokou citlivost ECB na nově příchozí data za třetí a čtvrtý kvartál – především průmysl, maloobchod a jádrovou inflaci.

My v základním scénáři počítáme s tím, že ECB od března 2017 začne postupně utlumovat měnovou expanzi (jako kdysi Fed). Je ale jasné, že prosincové rozhodnutí bude napínavé. Plné natažení QE si dokážeme představit, pokud se začne naplňovat některý z rizikových scénářů. ECB by se mohla zaleknout ústupu z QE, pokud by politická nejistota nebo některé z externích rizik (Čína, Fed) začalo viditelně tlumit investiční apetit podniků v eurozóně (průmysl ve třetím kvartále zpomalil, ale měl by podle podnikatelských nálad ke konci roku opět začít nabírat dech). Druhé riziko, které by mohlo vést k natažení QE spatřujeme v dosavadní pomalé dynamice jádrové inflace v eurozóně. Ta zůstávala v posledních měsících pod odhady trhu, a i když by ji časem měl vylepšující se trh práce tlačit vzhůru, může to být pro některé centrální bankéře v prosinci argument pro natažení QE…

skoleni_29_6

Trhy byly v průběhu tiskové konference ECB hodně volatilní, ale celkově na nich zatím převažuje holubičí interpretace – sázky na to, že ECB v prosinci QE spíše natáhne – tedy euro slábne a eurové dluhopisy posilují.

Prosincové rozhodnutí ECB je důležité i pro ČNB. Naše sázka na ukončení intervencí ve 3Q 2017 je podmíněna právě oznámením ústupu z měnové expanze v eurozóně. Pokud by ECB natáhla QE (o 6 měsíců), ČNB by pravděpodobně ukončila intervence o něco později (konec roku 2017).

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).