Hlavní navigace

ECB drží vytyčený směr, vidí ale svět “růžověji”

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

ECB na svém zasedání ponechala vše beze změny. Kromě sazeb zůstává stejné i nastavení politiky kvantitativního uvolňování. Beze změn zůstávají možná trochu překvapivě i některé dobře známé formulace nechávající ve hře možnost dalšího poklesu sazeb nebo opětovné rozšíření QE.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ECB na svém zasedání ponechala vše beze změny. Kromě sazeb zůstává stejné i nastavení politiky kvantitativního uvolňování.  Beze změn zůstávají možná trochu překvapivě i některé dobře známé formulace nechávající ve hře možnost dalšího poklesu sazeb nebo opětovné rozšíření QE. Na tiskové konferenci ale přece jen Mario Draghi naznačil, že si je ECB jistější svým pozitivním výhledem.

Nová prognóza ve světle silnějších čísel posunula vzhůru odhad inflace i růstu jak pro rok 2017 (1,8 % HDP / 1,7 % inflace), tak pro rok 2018 (1,7 % HDP / 1,6 % inflace) a Mario Draghi přiznal, že svět je jednoduše růžovější. Draghi řekl, že rizika pro růst a inflaci jsou nižší a že i s ohledem na to ECB neuvažuje nad vypsáním dalšího kola TLTRO. Na druhou stranu si dal záležet na tom, aby si trhy chválu úspěchů měnové politiky nepřeložily jako náznak ústupu z měnové expanze. Zdůraznil nezbytnost pokračování měnové expanze (politiky QE) pro to, aby ECB dosáhla svých cílů. Mezi řádky se tak dá stále vyčíst opatrnost, a to především v souvislosti s komentováním inflačního výhledu. Draghi několikrát zdůraznil, že inflační tlaky z reálné ekonomiky (jádrová inflace) zůstávají slabé a expanzivní měnová politika je v takové chvíli nezbytná. I když to ECB otevřeně nepřiznává, svoji roli bezesporu sehrává i adrenalinový volební maraton nizozemských, francouzských a německých voleb. I proto si ECB s úvahami nad eventuálním osekáním QE počká pravděpodobně na podzim – jádrová inflace bude tou dobou pravděpodobně výše a budeme mít za sebou francouzské volby.

I když na některé dnešní komentáře Maria Draghiho může podle nás euro krátkodobě reagovat pozitivně, na výraznější pozitivní obrat eura na frontě s dolarem si pravděpodobně budeme muset počkat alespoň do letních měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).