Hlavní navigace

ECB dnes ve znamení holubičí rétoriky

21. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se již začíná promítat do očekávání ekonomů, a to zejména pro růstové vyhlídky roku 2017.

Podle posledního průzkumu Consensus Forecast se očekávání růstu britského hospodářství v příštím roce dramaticky snížila z původně očekávaných 2,1 % na pouhých 0,7 %. Za konsensem se ovšem skrývají i odhady počítající s poklesem ekonomiky až o 1,3 %. Bank of England sice zatím nezasáhla, nicméně trhy jednoznačně připravila na srpové uvolnění měnové politiky.

skoleni_13_10

A co ECB? Ta se k projednání měnové politiky sejde již dnes. Samozřejmě, že se očekávané výrazné zpomalení britské ekonomiky nemůže neodrazit ve vyhlídkách ekonomiky eurozóny. Aktuální konsensus pro rok 2017 počítá s růstem reálného HDP o 1,3 %, když ještě před měsícem to bylo 1,6 %. V tomto světle je více než pravděpodobné posílení holubičího tónu evropských centrálních bankéřů. Otázkou je ale, co mohou udělat více. Jak prezident ECB Mario Draghi často opakuje, míč je na straně vlád. Centrální banka může pouze poskytnout čas na provedení strukturálních reforem.

Uvolnění měnové politiky prostřednictvím snížení úrokových sazeb hlouběji do záporného teritoria je velmi nepravděpodobná varianta. Stále více se totiž začínají ukazovat rizika spojená s negativními nominálními sazbami, zejména z pohledu bankovního sektoru. Zbývá tedy úprava parametrů programu kvantitativního uvolňování. Jako nejpravděpodobnější se jeví odsunutí jeho konce za dosud plánovaný březen 2017, a to minimálně o půl roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).