Hlavní navigace

ECB dnes potvrdí stávající komunikační linii

19. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V centru pozornosti dnes bude zasedání rady guvernérů ECB. Nepředpokládáme ovšem, že by se na komunikaci, která zazněla v prosinci, mělo něco změnit.

Změny nastavení měnové politiky vidíme až od poloviny roku s tím, jak se bude zvyšovat inflace a růst ekonomický výkon eurozóny. Polská čísla dnes potvrdí dobrý závěr roku pro jeho ekonomiku.

Změny měnové politiky ECB čekáme v polovině roku

Holubičí tón ECB po dnešním jednání pravděpodobně zůstane zachován stejně jako v prosinci. M. Draghi totiž zdůrazní, že akcelerující inflace je pod vlivem jednorázových jevů, např. cen ropy a jádrová inflace zůstává stále slabá. Omezování velikosti programu nákupů ECB tedy nebude na pořadu dne. Toto přesvědčení by ovšem mohlo být testováno už na dalším zasedání v březnu. Ekonomové SG si totiž nemyslí, že by rada guvernérů chtěla vidět rostoucí bilanci ECB v době zvyšující se inflace a lepšícího se ekonomického výkonu. Očekávají tak, že k dalšímu snížení objemu nakupovaných aktiv dojde v polovině roku.

Spotřebitelská inflace v eurozóně i USA roste

Dolar proti euru včera získal 0,7 %, ale z měsíčního hlediska se stále pohybuje podél oslabujícího trendu. Důvodem pro včerejší zisky byla inflační data v USA, která dostála očekávání trhu. Sice stejně jako v eurozóně, ale tam včerejší publikace byla pouze potvrzením už dříve známých výsledků.

Britská libra si včera v podstatě udržela zisky z úterý po projevu T. May, britské předsedkyně vlády. Komentáře vesměs oceňují představení plánu. Na druhou stranu se většina komentátorů shoduje, že tento plán je maximum možného pro Velkou Británii a výsledný kompromis bude ležet někde jinde.

Polsko zažilo velmi dobrý závěr roku

Dnešní ekonomický kalendář bude stejně jako včera opanován daty z Polska. Podobně jako v České republice by se měl zmírnit pokles cen průmyslových výrobců. Kromě efektu statistické základny tím důvodem bude růst cen ve zpracovatelském průmyslu, dražší ropa a díky slábnoucímu zlotému také zvyšující se importní ceny. Výkon průmyslu by za prosinec měl vykázat lepší výsledek než v listopadu, jak naznačily index PMI a počty vyrobených aut. I tržby v maloobchodu by měly akcelerovat. Ekonomové SG zatím vidí dostavující se efekt dávek na děti (program 500+), které byly skokově zvýšeny od července loňského roku.

skoleni_29_6

Centrální bankéři v regionu potvrzují status-quo

Průměrná mzda v Polsku v prosinci opravdu stoupla, ale očekávání trhu nedosáhla. Očekáváním naopak dostálo tempo růstu zaměstnanosti. Její meziroční dynamika tak i v posledním měsíci loňského roku, stejně jako během celé druhé polovině roku, zůstala nad třemi procenty. Víc toho včerejší kalendář ekonomických dat nenabídl. Volatilita regionálních měn tak zůstala utlumená. Zlotý i forint během dne posílily o 0,1 %.

Viceguvernér maďarské centrální banky Nagy během včerejšího dne potvrdil, že jakékoliv utahování měnových podmínek nepřipadá v současné době v úvahu. Považuje nastavení měnové politiky za adekvátní. Koruna zůstává dále přikovaná k závazku. Odcházející člen bankovní rady ČNB L. Lízal včera na konferenci ve Vídni potvrdil, že by k odstranění závazku mělo dojít v polovině roku. Podle něj se navíc trhy mýlí, když předpokládají, že se na koruně bude opakovat švýcarský scénář. I tato slovní intervence mohla mít podíl na včerejší depreciaci kurzů koruny na forwardovém trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).