Hlavní navigace

ECB dnes ponechá nastavení měnové politiky nezměněné

27. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ECB dnes zdůrazní rizika vyššího růstu pro H1 17. Podle analytiků si ale udrží holubičí tón a nastavení měnové politiky ponechá nezměněné.

ECB dnes zdůrazní rizika vyššího růstu pro H1 17. Udrží si ale holubičí tón a nastavení měnové politiky ponechá nezměněné. Německá inflace po březnovém propadu vzroste o dvě desetiny procentního bodu kvůli efektu Velikonoc. Ten se primárně projeví v jádrové složce. Sentiment indikátory Evropské komise ukáží na mírné zpomalení po silných výsledcích během Q1 17. Ze Spojených států se dočkáme silných březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ovšem pouze kvůli letadlům. Celkově tak dnešní ekonomický kalendář spíše nahrává euru. Region by dnes neměl přinést nic zásadního.

Německá inflace kvůli Velikonocům v dubnu vzrostla

ECB ponechá na dnešním zasedání parametry měnové politiky nezměněné. Stejně tak by si centrální bankéři měli udržet spíše holubičí rétoriku. Očekáváme opětovné zdůraznění slabšího mzdového růstu a tomu odpovídající utlumenější vývoj jádrové inflace. Nicméně ve světle současných dat by měla být rizika krátkodobého vývoje oproti prognóze vyhodnocena jako proinflační. Nová prognóza ECB bude publikována až na červnovém zasedání. Zdůrazněna zřejmě budou geopolitická rizika; výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb ale znamená určitou úlevu. Na dnešní tiskové konferenci lze očekávat dotazy na to, jak by mohl vypadat exit z programu kvantitativního uvolňování. My i nadále předpokládáme, že omezování programu začne od září letošního roku a bude trvat do Q3 18. ECB zatím počítá s tím, že program ve stávající podobě bude platit do konce letošního roku.

Indikátory důvěry v eurozóně v dubnu zřejmě mírně klesly. Hlavním důvodem bude snížení průmyslové důvěry z předchozích velmi vysokých hodnot. Mírné zhoršení čekáme i v maloobchodu. Naopak určité zlepšení by měla zaznamenat důvěra ve službách, která se nachází pod dlouhodobým průměrem a má prostor pro zlepšení. Důvěra spotřebitelů podle již publikovaných předběžných dat mírně vzrostla. Celkově by data měla být konzistentní s růstem HDP eurozóny o více než solidních 0,6 % q/q během Q2 17. To je více, než kolik činí naše aktuální prognóza (0,5 % q/q).

Německá harmonizovaná inflace v březnu dramaticky zpomalila o 0,7 pb na 1,5 % y/y. Důvodem byl mimo jiné efekt Velikonoc. Zatímco v loňském roce byly v březnu, letos až v dubnu. Duben by tak měl znamenat opětovné zvýšení cenové dynamiky, a to na 1,8 % y/y. Velikonoční efekt se projevuje zejména v cenách služeb. Jejich dubnový růst by měl být hlavním tahounem jádrové inflace.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA budou ovlivněny pokračujícími vysokými objednávkami letadel u firmy Boeing. Oproti konsensu trhu očekáváme zlepšení dynamiky ve srovnání s přechozím měsícem. Nicméně po očištění o sektor dopravy výsledky příliš povzbudivé nebudou.

Euro částečně koriguje dosavadní zisky

Absence nových ekonomických údajů v Evropě i USA vedla k tomu, že euro vůči dolaru v průběhu včerejší seance ztrácelo. Postupně odepsalo téměř jeden cent, když kurz v odpoledních hodinách spadl pod 1,088 USD/EUR. Jednalo se o částečnou technickou korekci přechozího rostoucího trendu. Ten se na trhu prosazuje již více než dva týdny. Dnešní ranní kotace se již ale nacházely zpátky nad 1,09 USD/EUR.

skoleni_29_6

Koruna opět na dohled úrovně bývalého závazku

Česká koruna měla včera tendenci oslabovat. Kurz se tak opět přehoupl přes hladinu 26,90 CZK/EUR a dostal až na 26,96 CZK/EUR, tedy na dohled úrovně bývalého kurzového závazku. Koruna v tom ovšem nebyla sama. Tendence k oslabení byla včera zřejmá i na maďarském forintu. Obě měny tak reflektovaly silnější dolar na světovém trhu. Na trhu bylo patrné silné pojítko mezi vývojem kurzu USD/EUR a českou respektive maďarskou měnou. Výjimkou byl včera polský zlotý, který si připsal drobné zisky. Důvodem bylo zveřejnění výraznějšího než trhem očekávaného poklesu nezaměstnanosti.

Vzhledem k tomu, že dnešní středoevropský kalendář je prázdný, budou středoevropské měny včetně české koruny ve vleku událostí v zahraničí. Pozornost hráčů na trhu tak bude směřovat zejména k zasedání ECB. Platí, že pokud nepřijde šok, koruna by neměla oslabit výrazněji nad 27 CZK/EUR. Úroveň odporu vidíme na 27,07 CZK/EUR. Naopak nejbližší úroveň podpory vidíme na 26,75 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).