Hlavní navigace

ECB dnes podle konsensu sníží hlavní sazbu

Martin Krajhanzl

Včera americké akciové indexy klesaly (S&P 500 –0,93 %, Nasdaq –0,89 %) a sestoupily tak z dlouhodobých maxim. Fed bude pokračovat v kvantitativním uvolňování v objemu 85 mld. $ měsíčně, ale uvedl, že nově může měsíční tempo přizpůsobovat aktuálnímu vývoji ekonomiky.

Doba čtení: 1 minuta

Dubnový index nákupních manažerů ve výrobě sice meziměsíčně poklesl, ale i tak těsně překonal očekávání (50,7 b. proti oč. 50,5 b.). Zklamal ale index změny zaměstnanosti ADP, podle kterého bylo v minulém měsíci v soukromých sektorech vytvořeno 119 tis. pracovních míst, tzn. meziměsíční pokles z 131 tis. i horší číslo, než s kterým počítal konsensus (150 tis.). To potvrzuje poslední dobou slabší data z amerického trhu práce. I proto budou zítra zveřejňovaná data z trhu práce tak sledovaná (oč. m/m stagnace míry nezaměstnanosti na 7,6 % a meziměsíční nárůst počtu vytvořených pracovních míst). V 14:30 SEČ vychází týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti (očekává se nárůst z 339 tis. na 345 tis.).

Dnes své kvartální výsledky zveřejňuje například provozovatel burz CME Group (oč. upravený zisk na akcii 0,73 $, tzn. meziroční pokles o 10 %, u tržeb se očekává pokles o 8 %) a spotřebitelská firma Kellogg (oč. 1,02 $, tzn. +8 % r/r, tržby by se dle očekávání měly meziročně zvýšit o 14,5 %) a automobilka General Motors (oč. 0,54 $, tzn. –42 % r/r, tržby –3 % r/r). Asijské akciové indexy klesaly (Nikkei225 –0,92 %, Hang Seng – 0,43 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostla síťová odvětví a naopak nejvíce klesal sektor základních materiálů. Dnes také zasedá ECB, konsensus se poslední dny kvůli slabším makrodatům z eurozóny a současně poklesu ukazatelů míry inflace v Evropě posunul a očekává, že ECB sníží hlavní úrokovou sazbu z 0,75 % na 0,50 %. To také poslední dny pomáhalo akciovým indexům výše. Evropské akciové indexy zahájily obchodování mírným poklesem. Očekáváme, že v mínusu otevře i pražská burza.

Našli jste v článku chybu?