Hlavní navigace

ECB dnes na svém zasedání nová opatření nepředstaví

2. 6. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Hlavní událostí dne dnes bude zasedání ECB. Ekonomové předpokládají, že ECB se bude snažit již nyní verbálně tlumit přehnaná očekávání trhu s tím, že bude klást důraz na jádrovou inflaci, která by měla růst pouze pozvolně.

Zprávy a události

Americký index ISM v květnu vzrostl o 1,5 bodu a vyšplhal se tak na 51,3 bodu, zatímco analytici čekali mírný pokles na 50,3 bodu. Mírně si polepšil i PMI, který v květnu stoupnul o dvě desetiny bodu na 50,7 bodu, zatímco trh očekával stagnaci na 50,5 bodu.

Francouzský PMI z průmyslu za květen byl revidován o desetinu bodu nahoru na 48,4 bodu. Stejný index v Německu byl naopak revidován o tři desetiny bodu dolů na 52,1 bodu. Index za celou eurozónu zůstal bez revize na 51,5 bodu. Trh nečekal žádnou revizi těchto údajů.

Český PMI v květnu klesnul na 53,3 bodu, zatímco trh čekal růst na 54,2 bodu z dubnových 53,6 bodu. Statní rozpočet za prvních pět měsíců roku vykázal přebytek ve výši 22,4 mld. CZK. • Polský PMI si polepšil z 51 bodů na 52,1 bodu, zatímco analytici čekali zvýšení pouze na 51,8 bodu. Stejný index v Maďarsku se zvýšil o dvě desetiny bodu na 52,3 bodu.

Euro posílilo nad 1,12 USD/EUR

Včerejší obchodní den přinesl euru zisky ve výši půl procenta a to i přesto, že revize PMI z průmyslu v eurozóně nijak výrazně nenadchly, zatímco americký předstihový indikátor ISM vykázal vyšší než očekávaný růst. Euro tak proti dolaru dnes ráno otevřelo své obchodování těsně nad hladinou 1,12 USD/EUR.

Finální květnový údaj PMI z průmyslu za celou eurozónu zůstal beze změny, nicméně v jednotlivých zemích jsme zaznamenali revize. V Německu byl revidován o tři desetiny bodu dolů, což ale stále znamená zvýšení o slušné tři desetiny bodu oproti dubnovým údajům. Ve Francii jsme zaznamenali revizi o jednu desetinu bodu nahoru, což oproti dubnu znamená zvýšení o čtyři desetiny. Vše tedy nadále ukazuje na pokračující oživení evropské ekonomiky. Nové údaje PMI jsou konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,3 až 0,4 % q/q.

Americký ISM index sice vzrostl, ale struktura tohoto růst příliš příznivá není. Zvýšení se totiž koncentrovalo do složky dodávek. Ty byly pomalejší, což se obecně interpretuje jako signál rostoucí poptávky, na kterou obchodníci nestíhají tak rychle reagovat. Tentokrát ale za zpomalením dodávek mohlo stát spíše zemětřesení v Japonsku a povodně v Texasu. Nebýt růstu v subindexu dodávek, tak index ISM zůstane v květnu beze změny.

Hlavní událostí dne dnes bude zasedání ECB. Vzhledem k tomu, že ekonomové SG předpokládají, že inflační prognóza ECB se posune mírně nahoru a že programy odkupu státních dluhopisu i druhé kolo TLTRO teprve začínají, nebudou evropští centrální bankéři zavádět ani představovat nové kroky v měnové politice. Inflace v eurozóně by se mohla ke konci roku krátce dostat nad 2 %, což by mohlo vyvolat otázky ohledně konce některých nestandardních opatření. Ekonomové SG tak předpokládají, že ECB se bude snažit již nyní verbálně tlumit přehnaná očekávání trhu s tím, že bude klást důraz na jádrovou inflaci, která by měla růst pouze pozvolně.

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn ADP report z trhu práce. Ekonomové SG čekají, že ukáže na 162 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, zatímco trh je mírně optimističtější. Důležitější čísla z trhu práce přijdou ale zítra, kdy bude zveřejněna oficiální statistika. I zde jsou ekonomové SG opatrnější než tržní konsenzus.

Aktivita v českém průmyslu nadále zpomaluje

Kurz domácí měny proti euru se včera držel těsně pod hranicí 27,03 CZK/EUR. I obchodování s polským zlotým a maďarským forintem bylo velmi klidné. Zlotý se pohyboval blízko úrovně 4,39 PLN/EUR a forint se držel nedaleko hladiny 314 HUF/EUR. Domácí data o výsledku státního rozpočtu nebo průmyslového PMI kurz koruny nijak nevykolejily. Statní rozpočet vykázal nejlepší výsledek v historii samostatné České republiky, když jeho hospodaření skončilo v přebytku 22,4 mld. CZK. Za takto dobrým výkonem stojí jednak ještě příliv posledních prostředků z minulého programového období fondů EU, ale i lepší výběr přímých i nepřímých daní. Za celý rok by měl státní rozpočet podle našeho odhadu vykázat deficit ve výši 35 mld. CZK, což je zhruba polovina loňského schodku.

Průmyslový PMI z Česka zaznamenal další pokles. Jednalo se již o páté snížení v řadě a tento index se nachází na své nejnižší hodnotě od prosince 2014. Nové zakázky podle aktuálního průzkumu rostou pouze pomalu, což kontrastuje s tím, že zahraniční obchod dosahuje rekordních přebytků.  Dobrou zprávou je růst zaměstnanosti v průmyslovém sektoru. Nicméně předpokládáme, že průmysloví výrobci již narážejí na nedostatek kvalifikované pracovní síly. Růst zaměstnanosti by tak podle nás měl zvolňovat. Celkově se na zpomalování průmyslové aktivity projevuje výrazný pokles vládních investic. V souladu se současným vývojem PMI očekáváme, že letos průmysl poroste, ale jeho růstové tempo viditelně zpomalí.

PMI v Polsku a Maďarsku naopak vzrostlo. Maďarský PMI přidal dvě desetiny bodu. Index z polského průmyslu si polepšil o více než bod na 52,1 bodu. To také odpovídá výhledu SG pro polskou ekonomiku, která by měla letos růst o 3,4 %.

skoleni_29_6

Dnes nebudou zveřejněna žádná data z regionu a středoevropské měny tak budou sledovat dění v zahraničí. Zajímavé bude zejména zasedání ECB. Kurz koruny by ale měl zůstat v klidu blízko současné hladiny.

Česká výnosová křivka včera korigovala svůj včerejší růst a na svém dlouhém konci klesla přibližně o 2 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).