Hlavní navigace

ECB by se dnes mohla dostat “před křivku”, tak jako ECB v listopadu

6. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jestliže včerejšek a vlastně i zítřek byl, respektive bude převážně o amerických datech z trhu práce, tak dnes musí globální trhy a to včetně toho českého věnovat pozornost centrálním bankám.

Jednoznačně nejzajímavější (a to i pro české trhy) by mělo být zasedání ECB. Zde s ohledem na likviditní problémy v eurozóně a rýsující se deflační hrozby, na rozdíl od většiny trhu, větříme v další expanzivní zásah a to v podobě snížení repo sazby o 10–15 bazických bodů. ECB již několikrát pod vedením prezidenta Draghiho ukázala, že ráda překvapuje, a i tentokrát by Draghi a spol. mohli zůstat tzv. „před křivkou“. Tento termín v hantýrce finančních trhů značí, že tvůrce hospodářské politiky provede svoji akci ještě před tím, než ji trhy zabudují do svých cen, či jej v horším případě dokonce k akci donutí.

“Před křivkou” se nepochybně ocitla i ČNB, když na počátku listopadu pro většinu trhu překvapivě zavedla nový měnový režim zahrnující intervence proti koruně. Dnes bude bankovní rada opět, přičemž její jednání by tak akční zdaleka být nemělo. Na pořadu jednání ČNB sice bude nová prognóza inflace, ale ta by se od té minulé (alternativní scénář s kurzovým zásahem) nemusela až tak výrazně změnit. Zajímavé bude sledovat, jak bude s odstupem tří měsíců po intervenci (a mj. po revizi dat o HDP) vypadat prognóza ekonomického růstu na letošní rok. Prozatím centrální banka optimisticky předpokládala, že se letos díky slabší koruně růst české ekonomiky zdvojnásobí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).