Hlavní navigace

ECB by měla oznámit změny v programu odkupu aktiv

8. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes se veškerá pozornost bude soustředit na zasedání ECB. Očekáváme, že rada guvernérů změní podmínky programu nákupu aktiv, nicméně ani po dnešním zasedání nemusí být úplně jasno, jak to dál bude s jeho dalším průběhem po březnu příštího roku.

Po sérii horších dat z domácí ekonomiky by statistika podílu nezaměstnaných měla přinést dobré zprávy.

Kalendáři dnešních událostí dominuje ECB

Evropská centrální banka se dnes sejde na svém pravidelném měnově politickém zasedání. Očekáváme, že ECB oznámí prodloužení programu odkupu aktiv o šest až devět měsíců. Jisté není, jestli se rada guvernérů shodne na jeho postupném utlumování. Nelehká bude také shoda zvýšení limitu podílu cenných papírů z jedné emise, který může ECB skoupit. Pro trhy bude zásadní i projev prezidenta ECB Draghiho. Ten by měl uklidnit trhy a potvrdit sílu současného ekonomického oživení i inflační výhled, který předpokládá dosažení cíle v roce 2019. Ve Spojených státech budou zveřejněny pouze tradiční čtvrteční statistiky z trhu práce. Ty v posledních měsících vykazují velmi dobré výsledky.

Potěšila čínská i americká data

Čínská data zveřejněná v noci na dnešek překonala očekávání analytiků. Růst exportů podpořily zejména vývozy do Spojených států a Evropy. Obchod s asijskými partnery Číny zůstal spíše utlumený. Na příznivé dynamice se podílely skoro všechny skupiny zboží, což je dobrá zpráva. Na straně silnější dovozů stála kromě silnějších importů komodit také obnovená domácí poptávka.

Včerejší data ze Spojených států potvrdila příznivé trendy na tamním trhu práce. Počet volných pracovních pozic zůstává i nadále velmi slušný. I přes tyto dobré výsledky včera dolar proti euru skoro o půl procenta oslabil.

Podíl nezaměstnaných stagnoval i přes nepříznivou sezónnost

I přes zpomalení ekonomické aktivity je v Česku ještě stále hlad po pracovní síle. Dnešní statistika podílu nezaměstnaných by měla zůstat beze změny na 5 %, i když v listopadu již nepůsobí tak příznivé sezónní efekty jako v říjnu. Pohled na sezónně očištěná čísla by měl odhalit další snížení počtu nezaměstnaných.

Slabší poptávka po autech srazila české statistiky

Včera zveřejněná čísla z české ekonomiky přinesla zklamání. Pod tržním odhadem skočila bilance zahraničního obchodu a meziroční průmyslová dynamika dokonce zaznamenala pokles. Oba sektory postihla nižší zahraniční poptávka po autech. V říjnu navíc působily i kalendářní efekty, když oproti loňskému roku chyběl jeden pracovní den.

skoleni_29_6

Zasedání polské centrální banky žádné překvapení nepřineslo. Klíčová sazba zůstává na úrovni 1,5 %. Podle tamních centrálních bankéřů tato sazba pomohla udržet stabilní růst a makroekonomickou stabilitu.

Dynamika vývoje kurzů regionálních měn se včera rozcházela. Zatímco polský zlotý přibližně o třetinu procenta posílil a dostal se na hladinu 4,430 PLN/EUR, maďarský forint o stejnou část hodnoty přišel. Dnes ráno otevírá na 313,3 HUF/EUR. Kurz české koruny lehce sklouznul směrem k úrovni kurzového závazku. Dostal se totiž na hladinu 27,03 CZK/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).