Hlavní navigace

ECB bude s dalším krokem vyčkávat na rozjasnění ekonomických vyhlídek

6. 3. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Ken Teegardin (Flickr.com)
Zasedání ECB ve čtvrtek změnu měnové politiky nepřinese. Naproti tomu velmi dobrá sada dat o vývoji amerického trhu práce za leden nebude hovořit proti březnovému zvýšení úrokových sazeb Fedu.

V tomto týdnu se nejdůležitější události budou kumulovat do jeho závěru. Zasedání ECB ve čtvrtek změnu měnové politiky nepřinese. Z pohledu rady guvernérů jsou vyhlídky ekonomiky eurozóny zamlžené kvůli politickým nejistotám a vnější poptávce, inflační tlaky jsou nepřesvědčivé a navíc celková inflace zpomalí s vyprcháváním efektu statistické základny energetických surovin. Naproti tomu velmi dobrá sada dat o vývoji amerického trhu práce za leden nebude hovořit proti březnovému zvýšení úrokových sazeb Fedu, jak bylo komunikováno minulý týden.

Výsledky amerického trhu práce podpoří zvýšení sazeb

Pondělní data nebudou patřit k těm nejsledovanějším z pohledu celého týdne. Indikátory PMI potvrdí dobrou kondici maloobchodníků i na počátku roku. Indikátor důvěry investorů Sentix za březen zkompletuje velmi dobré výsledky za během prvního čtvrtletí roku.

Předběžný výsledek odhadu růstu HDP v eurozóně byl revidován z prvotního odhadu 0,5 % q/q na 0,4 % q/q. Jeho struktura by měla odhalit, že domácí poptávka byla opět dominantním faktorem růstu především z titulu soukromé spotřeby. Ta těží ze snižujících se nákladů na obsluhu dluhu, daňových úlev a nižší míry úspor. Investice by na rozdíl od Q3 měly přispět marginálně pozitivně. Čistý vývoz by pak měl zaznamenat mírný negativní příspěvek.

Tovární objednávky v Německu v lednu sice poklesly, ale tříměsíční průměr ukazuje stále na velmi solidní výsledek, který byl dosažen naposledy v roce 2010. Zpracovatelský průmysl tedy šlape velmi dobře. Data v novém roce zatím naznačují růst německého HDP na úrovni 0,5 % q/q v prvním čtvrtletí.

Německá průmyslová výroba v lednu opět vzrostla o více než 2 % m/m a vymazala tak svůj překvapivý pokles v prosinci o 3 % m/m, který byl způsoben delšími vánočními odstávkami. Zpracovatelský průmysl těží ze zlepšujících se vyhlídek zahraniční poptávky.

Zlepšení ADP reportu by mělo naznačit vyšší počet nově vytvořených pracovních míst v USA, které budou zveřejněny v pátek.

I přes dobré výsledky z evropské ekonomiky v poslední době čekáme, že ECB zůstane ve vyčkávacím módu. Nejistota ohledně cenových tlaků v ekonomice a politické nejistoty plynoucí z USA a vyvstávající kolem francouzských prezidentských voleb by navíc měly potvrdit holubičí rétoriku členů rady guvernérů. Tu dále podpoří negativní rizika spojená s vývojem v zahraniční, které zmiňuje velká většina členů rady guvernérů. Dobrá ekonomická data by na druhou stranu mohla mít vliv na zvýšení krátkodobé predikce inflace v eurozóně. Slabý přenos rostoucích cen energií do jádrové inflace může mít za následek zpomalení celkové inflace po vyprchání vlivu statistické základny v dalších měsících letošního roku. Avšak ekonomové SG se domnívají, že i přesto by kolem poloviny roku měla proběhnout diskuze na téma snižování objemu QE programu. Z výše popsaných důvodů k tomu ale dojde později.

Nejvíce sledovaný údaj v tomto týdnu bude patřit soubor statistik o stavu amerického trhu práce. Únorový počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru je snad poslední překážkou, která by mohla zabránit zvýšení amerických sazeb v březnu letošního roku. Musely by to ovšem být tragické výsledky, které by toto zařídily. Neočekáváme, že by k tomu mělo dojít. Indikátory trhu práce za únor dosáhnou dalších solidních výsledků ve všech ukazatelích.

Lednové údaje o exportní aktivitě německých podnikatelů vymažou prosincový pokles.  I import vzrostl, ale pouze mírně. Externí poptávka po německé produkci je sice fragmentovaná, ale celkově ukazuje jasné signály zlepšování jak ze strany USA, tak i Číny. V tomto roce očekáváme zlepšování obchodu i v rámci eurozóny.

Francouzská průmyslová produkce se stejně jako německá v lednu zvýšila. K tomuto růstu přispěl i energetický sektor, protože lednové teploty byly pod dlouhodobým průměrem. Tento výsledek spolu s lednovými předstihovými indikátory by ukazoval na růst výstupu o 1,1 % q/q v Q1 17.

Americké sazbou vzrostou už v březnu

Minulý týden přinesl zvrat v náhledu na první letošní zvýšení sazeb americkou centrální bankou. V úterý večer Dudley (prezident Fedu v New Yorku tedy stálý hlasující člen FOMC a Williams (prezident Fedu v San Francisku) ve svých vystoupeních podpořili zvýšení sazeb už na březnovém zasedání. Pravděpodobnost podle tržních cen vzrostla z 50 % na 78 %. Další členové FOMC se k nim pak přidal v průběhu týdne. Páteční vystoupení prezidentky Fedu J. Yellen a viceprezidenta Fedu S. Fishera, kteří oba také podpořili zvýšení sazeb, tuto pravděpodobnost zvýšilo na 96 %. Ekonomové SG tento odhad podporují a předpokládají, že Fed přidá další zvýšení sazeb v červnu a prosinci letošního roku v souladu s očekáváním mediánu členů FOMC.

Dolar avšak posílením reagoval v první polovině týdne, kdy získal asi 0,7 % a kurz USD/EUR se dostal na úroveň 1,05. Od této hranice se odrazil a dále ztrácel. Dnes otvírá asi o 0,4 % slabší než minulé pondělí ráno.

Inflace v únoru přidala 0,4 % m/m a dostane tak závazek pod tlak


V úterý bude zveřejněna struktura HDP v Maďarsku a na Slovensku. Obě ekonomiky by stejně jako v minulém týdnu polská a česká měly potvrdit relativně solidní závěr roku. Předpokládáme, že poslední čtvrtletní loňského roku v obou případech patřil domácí poptávce především soukromé spotřebě. U investic ještě dozníval efekt vysoké statistické základny z konce roku 2015, kdy vrcholil příliv evropských peněz z minulého programového období.


Podíl nezaměstnaných dále klesá. V únoru se podle nás dále snížila o 0,1 pb na 5,2 %. Po sezónním očištění už činil 4,8 %, což je nejnižší hodnota od roku 2008. Maďarská inflace v únoru přidala dalších 0,4 % q/q a meziroční dynamika dosáhla 2,8 %.


Inflace v posledních měsících roste. Očekáváme, že tomu tak bylo i v únoru. Podle naší předpovědi vzrostly spotřebitelské ceny v minulém měsíci o 0,4 % m/m. Hlavní příčinnou byl růst cen potravin. Jádrové ceny meziměsíčně přidaly pouze 0,1 %, ale i tak dosahuje jejich meziroční tempo růstu úrovně 2 %. Ceny pohonných hmot byly v únoru vyšší o 0,7 %, ale efekt statistické základny je podpořil v meziročním růstu o skoro 17 %. Meziroční tempo celkové inflace v únoru dosáhlo podle našeho odhadu 2,5 %, což je o 0,4 pb vyšší tempo než byl odhad ČNB z její poslední prognózy. Tento výsledek by mohl vytvořit ještě větší tlak na kurzový závazek a donutit tak bankovní radu ČNB k dřívějšímu opuštění této politiky než v současnosti komunikované polovině roku.

Růst českého HDP byl revidován výše na 0,4 % q/q


Během minulého týdne byla zveřejněna struktura českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku. Ten podle revidovaného odhadu přidal 0,4 % q/q. Mezičtvrtletní růst byl nejvíce podpořen zahraničním obchodem, který přispěl 1,1 pb. Soukromá spotřeba pak přidala další 0,3 pb. Za slabý mezičtvrtletní růst ve srovnání s naší prognózou tedy stojí pokles stavu zásob, který snížil růst HDP o 0,8 pb a také fixní investice, které ubraly další 0,2 pb. Meziroční růst dosáhnul 1,9 % podpořen soukromou spotřebou a přebytkem exportu.


Za celý loňský rok si ekonomika připsala 2,3 %. Růstovou dynamiku brzdily investice. Naopak HDP nacházel podporu v soukromé spotřebě a rostoucím přebytku zahraničního obchodu.  V letošním roce čekáme akceleraci ekonomického růstu na 2,7 %.


V úterý byla zveřejněna struktura polského HDP, který vzrostl o 2,7 % y/y. Podobně jako v ČR byla hlavním faktorem růstu soukromá spotřeba spolu s pozitivním příspěvkem čistého exportu. Negativem pak byl vývoj investic.


V minulém týdnu publikované indikátory PMI v regionu ukázaly, že vstup do nového roku byl solidní a ekonomiky vykáží pravděpodobně lepší výsledek než ve čtvrtém čtvrtletí. Maďarský PMI dokonce zaznamenal historické maximum.

skoleni_29_6


V pondělí byly také zveřejněny ceny českých průmyslových výrobců, jejich meziroční růst se po třech letech dostal do kladných čísel. V ekonomice se tak projevují nákladové tlaky, které se postupně budou přelévat do spotřebitelských cen.

Kurz koruny zůstal po celý minulý týden přilepený k hranici kurzového závazku. Ostatní regionální měny v podstatě celý týden stagnovaly. Polský zlotý za tento týden přidal 0,3 % a jeho kurz se závěrem týdne pohybuje na úrovni 4,30 PLN/EUR. Kurz maďarského forintu v celotýdenním pohledu zhodnotil o 0,1 % a zavírá pod hladinou 308,9 HUF/EUR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).