Hlavní navigace

ECB bude držet expanzivní měnovou politiku

28. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Člen ECB, J. Asmussen tak trochu zareagoval na dění okolo Fedu a jeho QE3 (po slovech B. Bernankeho se začalo více mluvit o jeho postupném útlumu).
  • Asmussen řekl, že ECB se bude své expanzivní měnové politiky držet tak dlouho, jak bude potřeba. Zároveň ale přiznal, že není takový fanoušek záporných sazeb, jako někteří jeho kolegové (Draghi po posledním zasedání mluvil o tom, že je ECB technicky připravena poslat depozitní sazbu do záporu).
  • Další z členů ECB, B. Coeure, se zase vyjádřil k dani z finančních transakcí. ECB o ni evidentně dost stojí. Nabízí totiž evropským představitelům pomoc s její implementací tak, aby nevedla k destabilizaci trhů. K jejímu zavedení se zatím přihlásilo 11 států EU a podle plánů by k tomu mělo dojít od ledna 2014.
  • Ve středu by se podle uniklých informací dobrou zprávu měla dozvědět Itálie. Evropská komise se chystá s Itálií ukončit tzv. proceduru nadměrného schodku (EDP), do které se Itálie dostala v roce 2009. To by mimo jiné znamenalo, že by se Itálii uvolnilo až 12 mld. EUR ze strukturálních fondů.
  • E. Zamrazilová z ČNB potvrdila svou ostře jestřábí povahu: nesouhlasí s politikou nízkých sazeb, která se prý ukázala jako neúčinná.
  • Dnes zasedá maďarská centrální banka. Bylo by velkým překvapením, kdyby se stalo něco jiného než cut o dalších 25 bodů. Tím se stane už desátým v řadě a základní sazba se dostane na 4,50 %. Vládě nakloněná CB půjde i nadále na ruku premiéru Orbánovi. Jediné, co by mohlo zbrzdit její snažení o podporu ekonomiky, je slabý forint. Tomu se ale poslední dobou vede dobře. Za poslední měsíc vytrvalého posilování se dostal z 302 na 289 k euru.
  • A abychom využili ušetřené místo, máme pro Vás zajímavou nabídku. Ve čtvrtek 6. června se koná IV. Investiční fórum, kde se můžete dozvědět dlouhodobá investiční doporučení a spekulativní tipy od 13 ekonomů a investičních odborníků Případní zájemci se mohou zdarma registrovat na:
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).