Hlavní navigace

ECB a parlamení volby v Británii v hledáčku investorů

8. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie si včera polepšily o 0,2 %, když hlavním tahounem byly finanční domy se ziskem 0,8 %. S odstupem je pak následovali realitní developeři, jejichž akcie si polepšily o 0,5 %.

Hlavní události

Valná hromada Unipetrolu schválila dividendu na úrovni 8,30 CZK na akcii.

Západoevropské akcie by měly zahájit smíšeně.

Globální makroekonomický kalendář příliš zajímavých dat nenabízí. Za zmínku snad jen stojí ráno zveřejněná německá průmyslová výroba, která překvapila silnějším růstem. Za celou eurozónu bude zveřejněn revidovaný údaj o HDP za první kvartál, který však příliš pozornosti nepřiláká. To nejpodstatnější se odehraje ve Frankfurtu, kde zasedá Evropská centrální banka, a ve Velké Británii, kde se bude volit nový parlament.

Société Générale zvýšila doporučení pro německého distributora elektřiny E.ON na Koupit a naopak jej snížila na Prodat pro amerického výrobce lihovin Brown-Forman.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie si včera polepšily o 0,2 %, když hlavním tahounem byly finanční domy se ziskem 0,8 %. S odstupem je pak následovali realitní developeři, jejichž akcie si polepšily o 0,5 %. Naproti tomu největším propadlíkem byly energetické tituly, které v reakci na hluboký pokles cen ropy po zveřejněném údaji o stavu zásob této komodity přišly o 1,5 %.

V asijko-pacifickém regionu neměly akcie jednoznačný trend. Zatímco tokijská burza zakončila se ztrátou necelého půl procenta, v plusu končí seanci jihokorejské nebo australské tituly. Pohyby jednotlivých indexů však nebyly významné, když ve většině případů činily do půl procenta.

V posledních dnech spíše stojaté vody na akciových trzích mohou dnes rozvířit zasedání ECB nebo britské parlamentní volby. Od centrálních bankéřů neočekáváme oznámení začátku konce programu kvantitativního uvolňování, nicméně poslední ekonomický vývoj by je mohl přimět ke změně svého holubičího postoje. Větší neznámou jsou výsledky hlasování v Británii. Volatilita na trzích tak pravděpodobně bude vyšší. Dnešní události by tak měly akciové trhy tlačit spíše dolů.

skoleni_29_6

Unipetrol

Včerejší valná hromada Unipetrolu odsouhlasila dividendu v představenstvem navrhované výši 8,30 CZK na akcii. Protinávrhy minoritních akcionářů byly 18,50 CZK, respektive 13,50 CZK.

Zprávu vnímáme neutrálně, když vyjádření managementu v minulosti ohledně rozdělení zisku byla vcelku jednoznačná. Nyní bude zajímavé sledovat především to, zda majoritní vlastní PKN Orlen opravdu nabídne odkup podílů minoritních akcionářů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).