Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku přinesla úsměv na rtech

24. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v ekonomiku v září přinesla velmi pozitivní hodnoty. Ve všech sledovaných oblastech se hodnoty zlepšily a důvěra dále roste.

Navíc po více jak roce se dostalo saldo důvěry do pozitivních hodnot, konkrétně na 1,2 bodu. Hodnoty ze září znamenají viditelné zlepšení, které prochází napříč odvětvími. Přesto ale není vyhráno, k obnovení ekonomického růstu a zlepšení celkové situace je ještě dlouhá cesta.

Zásadní změna přišla z oblasti průmyslu. Ten zlepšil svou náladu z –7,7 bodu na –3,3 bodu. Průmysl reaguje hlavně na zlepšování poptávky, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Nemalou měrou se na tom podílí Německo, které ukazuje, že by opět mělo být motorem Evropy. Přesto ale průmyslové podniky neplánují zásadní změny v zaměstnanosti. Nejprve potřebují využít své stávající kapacity naplno, aby mohly začít přijímat nové zaměstnance. Proto zlepšení na trhu práce by mělo přijít příští rok, přesto růst poptávky znamená pozitivní impuls.

Účto_tip_změny21

I samotní spotřebitelé vnímají situaci lépe a důvěra v ekonomiku letos přináší nejlepší hodnotu za celý rok. Oproti hodnotě –17 bodů v srpnu je –14,3 bodu výrazné zlepšení. Lidé již nevnímají tak intenzivně obavy z budoucnosti, ale stále je zde oblast cen, která spotřebitele trápí a vnímají ji silně negativně. Pro ekonomiku je ale stále špatná správa, že spotřebitelé nemění svůj postoj v oblasti nákupů zboží dlouhodobé spotřeby. Jejich cílem je šetřit, čímž brzdí ekonomiku a nedávají ji potřebný impuls k růstu.

Zlepšení přišlo i ze stavebnictví, ale není to zásadní změna. Hodnota –48,5 bodu není výrazně jiná od letošního průměru a tak stavebnictví pokračuje v letošní mizérii.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).