Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku nepatrně vzrostla

25. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ůvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně vzrostla. Oproti minulému měsíci se zvedla o čtyři desetiny, což není zásadní změna.

V meziročním srovnání ale už došlo ke změně, která je výraznější. Hodnota celkového indexu je o deset bodů vyšší. Za zlepšením stojí celkové ekonomické oživení, které se projevuje takřka na všech oborech.

V sekci podnikatelů nedošlo k zásadním posunům. Důvěra v průmyslu, který má velký vliv na celkový výsledek, mírně vzrostla, naopak v obchodě klesla. Dobrá zpráva ale přichází ze stavebnictví. Tady se situace dlouhodobě zlepšuje, a důvěra není v tak tragických hodnotách. Meziročně je hodnota lepší o dvacet bodů. Za zlepšením stojí hlavně postupné oživení stavebního trhu, investice do infrastruktury, stejně tak větší zájem na straně soukromých investorů. Oživující průmysl pomáhá vytvářet poptávku pro stavebnictví a proto i tady se zlepšují výhledy do budoucna.

Negativně ale tentokrát reagovali spotřebitelé, i když k tomu zásadní důvod nebyl. Roste jejich obava z nezaměstnanosti v budoucnu. Přitom v následujících měsících by mělo docházet spíše ke zlepšení, až s příchodem zimy může dojít k sezónnímu zhoršení. Letos by situace ale rozhodně neměla být tak špatná, jako v loňském roce. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).