Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku je nejvyšší od začátku roku

24. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Důvěra v českou ekonomiku v říjnu znovu mírně povyrostla a dosáhla nejvyšší hodnoty od ledna. Relativně dobrá je situace ve všech sektorech kromě stavebnictví.

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu znovu mírně povyrostla a dosáhla nejvyšší hodnoty od ledna. Relativně dobrá je situace ve všech sektorech kromě stavebnictví. To nadále trpí nedostatkem investic ze strany veřejného sektoru.

skoleni_13_10

Zlepšuje se situace spotřebitelů, ačkoliv na soukromé spotřebě v HDP to není tak patrné. I když nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých hodnot a růst mezd akceleruje, soukromá spotřeba roste pouze pozvolna. Domácnosti totiž začaly ve velkém investovat do nemovitostí, což se rychle projevilo ve vývoji jejich cen.

Sektor, ve kterém se růst spotřeby přece jenom projevuje, jsou služby. Důvěra v tomto sektoru se i nadále drží vysoko. Podnikatelé těží z posupně rostoucí poptávky na zahraničních trzích, která se projevuje na rekordních přebytcích zahraničního obchodu. Průmyslníci ale vidí v budoucnu zpomalení zahraniční poptávky. Potýkají se také s nedostatkem pracovní síly. Celkově však očekávají, že produkce i zaměstnanost poroste v následujících třech měsících konstantním tempem.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).