Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku v únoru beze změn, koruna mírně silnější

25. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úvod nového týdne se na středoevropských trzích vedl v klidném duchu po částečném uvolnění napětí a zastavení násilných střetů na Ukrajině. Tamní krize však stále není vyřešena, a tak jsme se nedočkali ani žádných výrazných nákupních impulsů. Koruna a forint včera o zhruba desetinu procenta posílily, zlotý nakonec oproti pátečnímu závěru mírně oslabil.

Česká měna výrazněji nereagovala ani na nové indikátory z domácí ekonomiky, když v pondělí uzavřela mírně pod hranicí 27,35 CZK/EUR. Včera jsme se z české ekonomiky dočkali lednové dynamiky cen výrobců. Ty poklesly o silných 1,3 % meziměsíčně, což bylo výrazně pod konsenzem trhu (trh očekával stagnaci cen) i pod naším nejnižším odhadem na trhu (-0,7 % m/m).

Hlavním důvodem byl propad cen elektřiny pro podniky o 11,3 % meziměsíčně, o něco mírnější snížení cen elektřiny pro domácnosti ovlivnilo i spotřebitelskou inflaci. Za celý letošní rok by měly ceny průmyslových výrobců v podstatě stagnovat, když se efekt slabší koruny do jejich dynamiky promítl zejména v závěru loňského roku.Zveřejněn byl také únorový konjunkturální průzkum ČSÚ. Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku zůstal už třetí měsíc po sobě beze změn na úrovni 5,5 bodu (nejvyšší hodnota od poloviny roku 2011), když se oproti lednu mírně zvýšila důvěra podnikatelů (o 0,9 bodu na 9,1 bodu) a naopak poklesla důvěra spotřebitelů (z více než pětiletého maxima –5,3 bodu v lednu na –9,0 bodu).

Pokles spotřebitelské důvěry se dá interpretovat jako mírná korekce přechozího zlepšení, což odpovídá námi očekávanému poklesu spotřeby domácností v Q1 14. Důvodem je přesun spotřeby v čase do Q4 13 z důvodu devizových intervencí ČNB a následném zdražení dováženého zboží.

Kalendář ekonomických údajů dnes bude v regionu prázdný. Investoři tak budou spíše sledovat vývoj v zahraničí, když zajímavá bude především reakce na zveřejnění zpřesněného odhadu a struktury německého HDP za Q4 13 a nových makroekonomických předpovědí Evropské komise.

Česká swapová výnosová křivka se včera po velmi klidném obchodování nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).