Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku se zlepšila, signály jsou ale smíšené

24. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v českou ekonomiku se zlepšila, ovšem signály z průzkumu jsou smíšené, když průmysl hlásí zhoršení důvěry pátý měsíc v řadě.

Celková důvěra se v tuzemské ekonomice v dubnu po dvou měsících poklesu zlepšila, nicméně zůstává pod úrovněmi pozorovanými v závěru loňského roku. Tahounem zlepšení je lepší důvěra na straně podnikatelů, zatímco spotřebitelská důvěra se mírně zhoršila.

Na straně podnikatelů vnímám coby překvapivý pokračující pokles důvěry v průmyslu: důvěra zde klesá již pátý měsíc v řadě. Předpokládám, že pozitivní zprávy z průmyslu v eurozóně se v dalších měsících budou kladně projevovat také v tuzemském průmyslu.

skoleni_13_10

Spotřebitelská důvěra zůstává navzdory mírnému poklesu velmi vysoko a situace na trhu práce naznačuje, že se nálada mezi spotřebiteli bude udržovat na vysokých úrovních i nadále. Zajímavé ale bude sledovat, nakolik se na důvěře spotřebitelů projeví vyšší inflace, která bude ukrajovat z jejich reálných příjmů větší díl, než na co byli spotřebitelé v uplynulých třech letech zvyklí.

V případě průmyslu klesla celková důvěra, ačkoliv se snížil stav zásob a zlepšilo se hodnocení celkové poptávky. Nicméně: třetí měsíc v řadě se zhoršilo očekávání ohledně výroby pro příští tři měsíce a firmy znepokojuje nedostatek zaměstnanců, zejména těch kvalifikovaných. Pokračující pokles důvěry v tuzemském průmyslu vnímám jako překvapivý. Očekávám, že jak příznivé vnější prostředí, tak síla poptávky v české ekonomice povedou k tomu, že se nálada v tuzemském průmyslu v příštích měsících začne obracet pozitivním směrem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).