Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku klesla, přesto ale nelze hovořit o pesimismu

24. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Únorový průzkum ČSÚ hlásí zhoršení nálady v české ekonomice: snížila se jak celková důvěra, tak důvěra mezi podnikateli i spotřebiteli.

Nicméně, důvěra zůstává i tak vysoko jak v případě podnikatelů, tak spotřebitelů, a únorový průzkum by proto neměl svádět k nějakému pesimistickému hodnocení situace v české ekonomice.

Podíváme-li se na vývoj v eurozóně a v globální ekonomice obecně, tak lze konstatovat, že vnější prostředí se z pohledu české ekonomiky vyvíjí příznivě.

skoleni_27_5

Náladu tuzemských spotřebitelů by pak měla podporovat situace na trhu práce, tedy jak dobrá udržitelnost pracovních míst, tak zrychlující se růst mezd a platů.

Navzdory zhoršení indikátorů důvěry není v případě české ekonomiky namístě hovořit o nějakém pesimismu. Nálada v ekonomice zůstává i tak velmi dobrá, v případě spotřebitelů jde ostatně o pokles indikátoru důvěry z jeho historického maxima. Vnější prostředí je pro českou ekonomiku momentálně velmi příznivé, o čemž svědčí mimo jiné i průzkumy důvěry v eurozóně. Co se domácích faktorů týče, tak výrobci se sice v rostoucí míře potýkají s nedostatkem pracovní síly s vhodnou kvalifikací, situace je na druhou stranu ale příznivá pro zaměstnance, tedy pro spotřebitele. Do dalších měsíců proto očekávám, že důvěra v české ekonomice se bude i nadále nacházet velmi vysoko, a že bude kolísat okolo stávajících úrovní. Indikátory důvěry zůstávají vysoko i navzdory poklesu, hlášenému za letošní únor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).