Hlavní navigace

Důvěra v české ekonomice s počátkem nového roku dále vzrostla a je nejsilnější od června 2008

25. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
První měsíc roku 2016 je ve znamení dalšího nárůstu důvěry v českou ekonomiku: vzrostla důvěra jak podnikatelů, tak spotřebitelů. Celková důvěra v ekonomiku je tak nejsilnější od června 2008.

Mezi podnikateli se důvěra zlepšila ve všech dotazovaných odvětvích, tedy v průmyslu, stavebnictví, obchodu i službách, a celková podnikatelská důvěra je tak nejsilnější od ledna 2011. Pohled na samotný průmysl hlásí nárůstu optimismu pro příští tři měsíce: jak co se týče tempa růstu výroby, tak ohledně výhledu celkové ekonomické situace.

Pro českou ekonomiku jsou dobrou zprávou jak nízké ceny komodit v čele s cenami ropy, tak pokračující hospodářský růst v eurozóně, s níž je tuzemská ekonomika silně provázána. Vše je umocněno prorůstovým nastavením měnové politiky ČNB a taktéž rozpočtové politiky české vlády. Ostatně, vyhlášení ECB z minulého týdne naznačují, že v eurozóně dojde v březnu k dalšímu uvolnění měnové politiky, což by v kombinaci s blahodárným účinkem levné ropy mělo posunout tempo hospodářského růstu eurozóny dále nahoru. Z toho bude profitovat jak český průmysl, tak tuzemská ekonomika obecně, včetně trhu práce a tedy i včetně spotřebitelů.

skoleni_13_10

Důvěra spotřebitelů se vyšplhala na nové maximum: je nejsilnější za historii měření, tedy od ledna 1998. Lze jen zopakovat, že spotřebitelé momentálně cítí jistotu na všech frontách: chodí pozitivní data z české ekonomiky, zlepšuje se situace na trhu práce a inflace zároveň zůstává nízko. Po pravdě: dobrá nálada mezi spotřebiteli v tomto kontextu není překvapením, optimismus by se měl držet vysoko i v dalších měsících. To vše je následně reflektováno růstem maloobchodních tržeb a spotřeby domácností jako takové.

Ačkoliv se letos nezopakuje silný růst HDP z roku 2015, jenž odhadů dosáhl zhruba 4,5 procenta, tak česká ekonomika i nadále poroste a situace na tuzemském trhu práce se bude dále zlepšovat. Dále bude klesat nezaměstnanost, zrychlí se růst průměrné mzdy a pro peněženky domácností bude dobrou zprávou také setrvání inflace na nízkých úrovních. To vše bude mít příznivý vliv jak na spotřebitelskou důvěru, tak na ochotu a schopnost domácností více utrácet. Spotřeba domácností by tak letos měla být hlavním tahounem růstu české ekonomiky. Růst HDP pro letošní rok odhaduji na úrovni 2,2 procenta (obecně v rozmezí 2,0 až 2,5 procenta; zpomalení vůči roku 2015 bude dáno slabším přílivem prostředků z fondů Evropské unie a tedy slabším příspěvkem ze strany investičních výdajů k růstu české ekonomiky).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).