Hlavní navigace

Důvěra v české ekonomice roste na všech frontách

24. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průzkum za listopad ukazuje nárůst důvěry jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Vývoj důvěry v tuzemské ekonomice tak dobře navazuje na výsledky průzkumu PMI.

Průzkum za listopad ukazuje nárůst důvěry jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Vývoj důvěry v tuzemské ekonomice tak dobře navazuje na výsledky průzkumu PMI za eurozónu, jež byly zveřejněny v pondělí, a jež pro eurozónu jako celek signalizují zrychlení růstu aktivity jak v průmyslu, tak ve službách. Ostatně, minulý týden zveřejněný průzkum Evropské komise taktéž signalizuje, že se v listopadu v eurozóně zlepšila i spotřebitelská důvěra.

skoleni_29_6

Česká ekonomika profituje z nízkých cen ropy, z prorůstového nastavení měnové politiky české centrální banky a rozpočtové politiky české vlády. Klíčovým faktorem pro dobrou náladu v české ekonomice je také pokračující růst hospodářské aktivity v eurozóně, což naznačují zmíněné průzkumy PMI a spotřebitelské důvěry pro eurozónu za měsíc listopad.

Samozřejmě, v rámci dalšího výhledu evropských ekonomik existují i rizika. Především je to hrozba teroristických útoků, jež mohou mít v předvánočním čase negativní dopad na chování spotřebitelů, což by se následně mohlo napříč Evropou nepříznivě promítnout i do investičních výdajů firem a do vývoje na trhu práce. Nicméně, Evropa jako celek taktéž profituje z levné ropy a z prorůstového nastavení měnové politiky centrálních bank (v čele s ECB) a z prorůstových impulsů ze strany rozpočtové politiky. Celkově lze konstatovat, že hospodářská aktivita v eurozóně a v Evropě obecně se zvyšuje, což vytváří příznivé prostředí pro vývoj v české ekonomice a na datech z tuzemské ekonomiky je to velmi dobře patrné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).