Hlavní navigace

Důvěra spotřebitelů klesla na nové minimum za téměř dva roky

25. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Navzdory globální nejistotě po referendu o brexitu se důvěra v českou ekonomiku v červenci zvýšila díky zlepšení nálady mezi podnikateli. Především pohled průmyslových podniků se vylepšil.

Navzdory globální nejistotě po referendu o brexitu se důvěra v českou ekonomiku v červenci zvýšila díky zlepšení nálady mezi podnikateli. Především pohled průmyslových podniků se vylepšil. Za tím zřejmě stojí velmi dobrá situace v automobilovém průmyslu, který těží ze silné poptávky zejména v eurozóně.

skoleni_20_9

Opětovně se ale snížila důvěra mezi spotřebiteli, a to na téměř dvouleté minimum. Podle údajů ČSÚ mají lidé obavy ze zhoršení ekonomické situace, což může jít na vrub nejistotě ohledně brexitu a jeho efektu mimo jiné na českou ekonomiku.

Vyhlídky pro české hospodářství už také nejsou tak růžové, jako byly například loni v době mimořádného vzestupu HDP. Spotřeba domácností by ale i přes dnešní pokles důvěry měla být hlavním tahounem ekonomické aktivity v letošním i příštím roce. Nadále se totiž vylepšuje situace na trhu práce, což se projevuje na růstu mezd při velmi nízké inflaci. Nedostatek vhodných zaměstnanců přitom už nutí firmy aby se vzdávaly části svých zisků, aby lépe zaplatily své zaměstnance. Poprvé od zahájení intervencí ČNB letos klesla ziskovost firem právě na úkor mezd.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).