Hlavní navigace

Důvěra německých průmyslníků mírně poklesne

25. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V eurozóně nás dnes čeká lednová podnikatelská důvěra ve Francii a německý Ifo index. Oba ukazatele si zřejmě vzhledem k rostoucí politické nejistotě mírně pohorší.

V regionu bude zveřejněna pouze polská prosincová míra nezaměstnanosti, která vlivem sezónních faktorů stoupne.

Ifo index si pohorší

Důvěra průmyslníků v německou ekonomiku měřená Ifo indexem pravděpodobně v lednu zaznamená nepatrné zhoršení. Vyhlídky pro německou ekonomiku však zůstávají příznivé – finanční podmínky jsou uvolněné, blížící se volby mohou přinést vyšší vládní spotřebu, přičemž trh práce zůstává silný. Německé odbory jdou do letošního mzdového vyjednávání s představou růstu mezd a platů o 4,5 % až 6,0 %. Podle našeho očekávání bude nakonec dosaženo mzdového nárůstu přes tři procenta.

Důvěra v Německou ekonomiku se drží na vysokých úrovních

Po prosincovém růstu na nejvyšší hodnotu od roku 2011 lednové PMI v eurozóně o dvě desetiny procentního bodu klesly (na 54,3 bodu). I tak ale stále zůstávají na relativně vysokých úrovních. Pokud jde o jednotlivé země, pozitivně překvapil vývoj PMI indexů ve Francii, naopak za očekáváním trhu zaostalo Německo. Dobrá nálada panuje především v průmyslu, pozadu ovšem nezůstává ani oblast služeb. Kurzu eura však PMI na zlepšení nálady nestačily. Vůči dolaru včera 0,1 % ztratilo, když se posunulo na 1,072 USD/EUR.

Sezónní faktory tlačí polskou míru nezaměstnanosti nahoru

Polská míra nezaměstnanosti za prosinec pravděpodobně v důsledku sezónních faktorů stoupne o jednu desetinu procenta na 8,3 %. Růst by měla i v lednu a únoru a to až na 8,8 %. Poté by se však měl trend otočit a nezaměstnanost by se ve druhé polovině roku měla dostat pod úroveň 8 %. Dobrá situace na trhu práce přispívá k růstu mezd a podporuje spotřebu domácností. Ta představuje, stejně jako ve zbytku regionu, hlavní motor hospodářského růstu.

Negativní sazby nejsou pro ČNB preferované řešení

Spotový kurz koruny vůči euru zůstal i včera přibit u kurzového závazku. Směrem nahoru se nepatrně posunula nabídková cena ročního forwardového kurzu. Ten se z minim na začátku ledna (26,52 CZK/EUR) vyšplhal na 26,70 CZK/EUR. Z prezentace Vojtěcha Bendy pro londýnské investory vyplynulo, že zavedení negativních úrokových sazeb není pro ČNB preferované řešení. Dále, že opuštění kurzového závazku nastane pravděpodobně v polovině roku, přičemž ČNB bude i poté na trhu aktivní, aby zabránila nadměrné kurzové volatilitě.

Včera publikovaná celková důvěra v domácí ekonomiku za leden mírně vzrostla. Hlavním tahounem zůstala spotřebitelská důvěra, která vyrovnala

skoleni_7_4

historické maximum z loňského ledna. Podnikatelská důvěra se naopak mírně zhoršila. Již třetí měsíc v řadě klesala důvěra v průmyslu. Na velmi nízkých hodnotách se drží důvěra ve stavebnictví. Vysoko zůstává sentiment v oblasti obchodu, především pak služeb, kde těží z dobré nálady spotřebitelů.

Maďarská centrální banka ponechala v souladu s očekáváním úrokové sazby beze změny na úrovni 0,9 %. Vzhledem k rostoucí inflaci tentokrát nesáhla ani k nekonvenčním nástrojům měnové politiky. V prvním čtvrtletí letošního roku však bude objem peněz, které si u ní komerční banky budou moci uložit, o 150 mld. HUF nižší, než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Toto rozhodnutí však již bylo oznámeno na prosincovém zasedání. Centrální banka se tak snaží komerční banky motivovat k vyšší úvěrové angažovanosti. Nestandardní nástroje hodlá využívat i do budoucna.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).