Hlavní navigace

Důvěra fondů středního kapitálu v regionu střední Evropy je nejsilnější za posledních několik let

24. 8. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přes 600 miliard dolarů. Tak zatím hovoří letošní statistika objemu obchodů realizovaná fondy soukromého kapitálu – private equity. Private equity jsou však také nákupy akcií pomocí finanční páky, rizikový kapitál nebo tzv. mezaninové financování.

Mocní hráči

Investoři do private equity se většinou rekrutují z pojišťoven a penzijních fondů. Jejich peníze spravují profesionální manažeři. Ti nakupují firmy, které také často stahují z veřejného trhu. Nalijí do nich kapitál, spojí je či rozdělí, pomohou s managementem a opět se ziskem prodají. Časový horizont počítají na 3 až 7 let, kdy pak následně opouští firmu prodejem strategickému partnerovi nebo primární emisí akcií na burze. Lukrativním cílem fondů private equity jsou maloobchodní, technologické nebo stavební firmy. K nákupu podniků také pravidelně používají pákový efekt nákupu na úvěr. Úrokové sazby jsou v posledních letech velmi nízké, a proto se jim mimořádně daří.

Milenky ze střední Evropy

Podle posledního výzkumu poradenské a účetní firmy Deloitte důvěřují fondy private equity regionu střední Evropy nejvíc za posledních několik let. Proč se fondy private equity “zamilovaly “právě do našeho regionu? Vysoký hospodářský růst, kvalifikovaná pracovní síla a relativně nízká valuace (hodnota) místních firem.

Minulý rok zlomila rekord v utrácení skupina investorů v čele s bankou Lehman Brothers, která koupila Radiokomunikace za 1,2 miliardy eur. Ještě předtím se jí dostal do hledáčku břeclavský Gumotex, výrobce mražených potravin Nowaco nebo softwarová firma Grisoft. Letos to byl výrobce domácích spotřebičů ETA, jehož koupil fond privátního kapitálu Benson Oak. To jen potvrzuje rostoucí zájem těchto investorů o Českou republiku a obecně celý středoevropský region. Manažery private equity zajímají firmy, které již mají určitý podíl na trhu a generují tržby v řádu minimálně set milionů korun. Obrat firem však není jediným kritériem pro vstup private equity. Mnoha českým firmám zavírá cestu spolupráce neprůhledné účetnictví nebo neochota managementu přijmout odbornou radu.

Důvěra fondů private equity v region střední a východní Evropy

IM 2408 - duvera_deloitte

Zdroj: Deloitte

Hra na private equity

Jako každého investora zajímají manažera fondu private equity tři základní investiční parametry. Výnos, riziko a likvidita. Historicky vynáší investice fondů private equity víc než držení akcií nebo dluhopisů. Nejvyšší riziko a také zhodnocení přináší investiční styl fondů rizikového kapitálu, následovaným odkupem akcií na finanční páku. Výnosy fondů však velmi závisí na vývoji globálního akciového trhu a ekonomického cyklu. V posledních letech dosahují jejich investice v průměru 20 až 30procentní zhodnocení. Omezujícím faktorem je však velmi nízká likvidita, omezená transparentnost fondů (informační povinnost) a vysoká počáteční investice.

Fond private equity jednou možná vstoupí, či rovnou koupí i vaši firmu, ale co když chcete být na druhé straně a i s malým kapitálem hrát jejich dravou kapitalistickou hru? Drobnému investorovi se možnost, jak vydělat na pozitivní konstelaci hvězd, v private equity přece jen nabízí. Příkladem může být investiční certifikát indexu fondů soukromého kapitálu LPX od ABN Amro, který se může stát vhodným doplňkem každého portfolia. Novinkou je přímý nákup akcií legendární firmy soukromého kapitálu Blackstone Group, která před pár měsíci vstoupila na parket newyorské burzy.

IM 2408 - graf_vynos

Kupuj Blackstone

IPO – primární emise akcií – není jen formou „exitu“, tedy úspěšné vystoupení z investice, kterou někdy realizují fondy private equity. Dnes ale i způsob, který zvolila legenda na poli fondů soukromého kapitálu, americká Blackstone Group. Po letech, co tato firma z burzy stahovala pod soukromá křídla jednu firmu za druhou, upsala část svého kapitálu na veřejném trhu. Firma, kterou v roce 1998 založili Peter Peterson a Stephen Schwarzman, dnes spravuje majetek ve výši 100 mld USD.

První IPO svého druhu vzbudilo řadu emocí. Po počáteční euforii přišlo vystřízlivění a obavy z rizik tohoto dravého podnikání. Obavy částečně rozptýlily čtvrtletní hospodářské výsledky(3–6/2007), které ve všech parametrech předčily očekávání. Blackstone však nabízí daleko víc. Je magnetem pro nejchytřejší manažery v oboru. V minulosti dokázal, že umí vydělávat, i když se ekonomice nedaří, a je lídrem v oblasti alternativních investic.

Vývoj akcií Blackstone Group

IM 2408 - bx

Útesy na obzoru

Současná krize na kreditním trhu však u mnoha fondů začala naplňovat jejich nejhorší sny. Velké banky už nejsou nakloněny riskovat tak jako dřív. Příkladem je odmítnutí požadavků na financování, které nedávno požadoval Blackstone a konkurenční fond privátního kapitálu KKR v rámci převzetí výrobce nápojů Cadbury Schweppes.

Fondy privátního kapitálu jsou také svým způsobem závislé na vývoji na akciovém trhu. Garance, když koupím dnes, prodám za vyšší cenu v budoucnu, může být ohrožena. Pesimisté varují, že fondy private equity již atakovaly vrchol cyklu (podle počtu převzetí a zpětných odkupů na finanční páku) a že další roky už nebudou pro private equity tak štědré. Dalším rizikem je větší regulace tohoto odvětví, vyšší zdanění, o kterém se živě diskutuje v americkém kongresu, a samozřejmě vyšší konkurence, kdy velké investiční banky a hedgové fondy kopírují obchodní model fondů privátního kapitálu.

Petr Novotný, dramaturg a moderátor Investorského magazínu na ČT24

Anketa

Co vám říká private equity?

Autor článku

Dramaturg a moderátor Investorského magazínu na ČT 24.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).