Hlavní navigace

Důležitý den pro korunu: prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady

10. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události.

Zrychlení prosincové inflace těsně pod 2% cíl ČNB by mělo potvrdit náš výhled, že centrální banka ukončí kurzový závazek už v Q2 17. Tato statistika může zároveň zrychlit příliv spekulativního kapitálu. Oznámení dvou nových členů bankovní rady ČNB by sice na brzkém konci kurzového závazku nemělo nic změnit, ovlivní však dlouhodobou politiku centrální banky.

Z Francie přijdou příznivá data o průmyslu

Průmyslová produkce ve Francii by měla v listopadu vzrůst a víc než vykompenzovat nepříznivé údaje za předchozí dva měsíce. Závěr roku by tak nakonec měl být pro francouzské průmyslníky příznivý, na což ukazují i indikátory PMI, které jsou na 67měsíčním maximu.

Příznivá data z EMU prospěla euru

Úvod týdne přinesl příznivá data z eurozóny jako celku i z dvou hlavních členských států. Překvapivě silně totiž vzrostla lednová důvěra investorů v ekonomiku EMU. Pro Česko ještě důležitější údaje přišly z Německa. V listopadu se překvapivě dobře dařilo tamnímu průmyslu a výrazně se zvýšila dynamika zahraničního obchodu. Dobrá kondice největší evropské ekonomiky se promítla i na silných číslech české průmyslové produkce. Vysoké indikátory důvěry (prosincový PMI byl v Německu 55,6 bodu) navíc slibují pokračování dobré dynamiky i na přelomu roku.

Pozitivní zprávy prospěly euru na trhu s dolarem. Evropská měna si připsala téměř půlprocentní zisky, když se hlavní světový měnový pár posunul k úrovni 1,057 USD/EUR.

Inflace zřejmě v prosinci zrychlila těsně pod cíl ČNB

Dnešní zveřejnění prosincové spotřebitelské inflace přiblíží konec kurzového závazku. Meziroční růst cen totiž podle našich odhadů zrychlil na 1,9 %, jen těsně pod dvouprocentní cíl ČNB. Důvodem je meziroční zvýšení cen potravin a pohonných hmot, a také růst cen v restauracích. Zde se patrně promítlo zavedení elektronické evidence tržeb, část restaurací zdražila.

V 11:30 začne tisková konference, na které Hrad oznámí dva nové členy bankovní rady ČNB. V únoru se totiž s místem v bankovní radě loučí po 12 letech Pavel Řežábek a první období vyprší i Lubomíru Lízalovi. Prezident republiky už dříve naznačil, že jedno z míst zaplní nynější Národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek, který v ČNB působil v letech 1999–2005 jako viceguvernér. Neočekáváme, že by obměna bankovní rada změnila náš názor, že ČNB ukončí kurzový závazek už v Q2 17.

ČNB pod tlakem

ČNB musí pravděpodobně v posledních dnech velmi agresivně bránit svůj kurzový závazek, a to i zřejmě kvůli dnes zveřejňovaným inflačním údajům. Kurz české měny se drží na hranici 27,02 CZK/EUR, pod kterou centrální banka korunu nepustí. Zájem investorů o sázky na silnější korunu jsou však vidět na forwardovém trhu, kde v horizontu tří a více měsíců do budoucna koruna proti euru prudce zdražuje. Příliv spekulativního kapitálu se projevuje i v historicky nejvyšších úložkách bank u ČNB, kde nakonec spekulativní kapitál proměněný do korun často končí.

skoleni_4_3

Podíl nezaměstnaných v prosinci v souladu s konsenzem trhu vzrostl na 5,2 % z listopadového pokrizového minima 4,9 %. Prosincový nárůst jde však plně na vrub nepříznivé zimní sezónnosti. Po očištění podíl nezaměstnaných naopak poklesl na 5,0 %, což svědčí o pokračujícím utahování českého trhu práce. Růst nominálních mezd by se proto i v letošním roce měl udržet nad 4 % y/y.

Pondělí nebylo příznivé pro riziková aktiva, což se promítlo i v obchodování s polským zlotým a maďarským forintem. Obě měny vůči euru ztratily zhruba třetinu procenta. Mírně tak korigovaly své zisky z prvního týdne nového roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).