Hlavní navigace

Dukovanské reaktory se zřejmě rozjedou až koncem letošního roku,

6. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéf ČEZ Daniel Beneš pro deník Právo uvedl, že v budoucnu očekává stagnující nebo klesající ceny elektřiny.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera hledaly jasný směr, nakonec index S&P 500 zákončil se ztrátou 0,1 %. Nový impuls dá zřejmě trhům až dnešní report z amerického trhu práce. Naše očekávání jsou oproti konsensu mnohem optimističtější, a pokud se naplní, reakce akciových trhů by měla být pozitivní s ohledem na velmi solidní stav ekonomiky. S přicházejícím zasedáním americké centrální banky by na trzích mohly převládat obavy ohledně zvýšení úrokových sazeb a akciové trhy by mohly mírně korigovat. Přesto si myslíme, že by v dnešní reakci na čísla měla převážit zlepšující se situace v ekonomice nad potenciálním zpřísňováním měnové politiky Fedem. Asijské trhy se v dnešním nočním obchodování vyvíjely spíše smíšeně. Zatímco akcie v Japonsku nebo Číně rostly (Nikkei 225 +0,8 %, resp. CSI 300 +2,4 %), trhy na Taiwanu nebo v Jižní Koreji klesaly (-1,8 % resp. –0,4 %).

Erste

Rakouská Erste zveřejnila výsledky hospodaření za třetí kvartál. Čistý zisk dosáhl úrovně 277 mil. EUR, čímž výrazně překonal očekávání na úrovni 216 mil. EUR. Překvapení jsme zaznamenali i u dalších položek, jako čistého úrokového výnosu (1,112 mld. EUR vs. 1,103 mld. EUR) nebo nákladů na riziko (144 mil. EUR vs. 216 mil. EUR). Tržby naplnily očekávání, když činily 1,692 mld. EUR. Provozní zisk svojí výší 736 mil. EUR ale za konsensem zaostal (749 mil. EUR). Management zároveň uvedl, že za letošní rok očekává ROTE (return on tangible equity) na úrovni 10 % (v minulém čtvrtletí uváděl 8 až 10 %). Pro příští rok pak nově očekává 10 až 11 %. Zároveň zopakoval, že letošní provozní zisk by měl klesnout o jednotky procent za očekáváného mírného růstu úvěrů. Oproti druhému kvartálu pak snížil odhady nákladů na riziko na 750 až 950 mil. EUR (předtím 0,9 až 1,1 mld. EUR). Dnešní výsledky hospodaření a zlepšený výhled na ROTE i náklady na riziko vnímáme pozitivně, akcie by tak měly reagovat růstem.

skoleni_29_6

ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš pro deník Právo uvedl, že v budoucnu očekává stagnující nebo klesající ceny elektřiny. Zároveň řekl, že chce spustit všechny dukovanské reaktory do konce letošního roku. Dle něj se akciím ČEZ daří velmi dobře ve srovnání s jejich konkurenty. V oblasti akvizic pak zmínil, že velcí němečtí hráči nejsou v dobré kondici, což zvyšuje možnost investičních příležitostí. Co se týká aktiv společnosti Vattenfall bude mít o jednoho konkurenta navíc, když Vršanská uhelná patřící do skupiny Czech Coal Pavla Tykače vyjádřila zájem o účast v tendru.

Dnešní zprávy s ohledem na to, že se s největší pravděpodobností opětovně oddálí spuštění jaderných bloků, a nepovzbudivý výhled na ceny elektřiny vnímáme mírně negativně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).