Hlavní navigace

Drastické výprodeje rizikových aktiv pokračují

4. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nákaza na rozvíjejících se trzích se šíří dál. Americké akciové indexy spadly o více jak 2 % a index strachu VIX vyskočil o 16,5 %. K tradičním obavám z vývoje v nejproblematičtějších zemích závislých na krátkodobém zahraničním kapitálu (Turecko, Jižní Afrika) se přidala na začátku týdne další slabá čísla z Číny a především z USA.

Slabá nálada v čínském sektoru služeb nebyla takovým překvapením jako mizerná nálada v americkém průmyslu. Americká ekonomika doposud medvědy na trzích držela na uzdě – chodila z ní převážně dobrá čísla. Prudký lednový propad nálady v průmyslu (tak špatné číslo nečekali ani nejpesimističtější analytici) trhy znervózněl.

Účto_tip_změny21

I když lednová čísla pravděpodobně budou hodně vychýlena chladným počasím (především nové objednávky a zaměstnanost) a v únoru se nálada v americkém průmyslu podobně jako v eurozóně vylepší, včera negativní překvapení sehrálo na trzích roli očekávaného katalyzátoru startujícího nové výprodeje.I když skutečné problémy má jen omezená část rozvíjejících se ekonomik a vyspělá část světa vypadá v tuto chvíli relativně odolně, v krátkém období to nemusí na trzích hrát velkou roli a výprodeje ještě mohou nějakou chvíli pokračovat. S&P 500 je pouze 6 % pod svým vrcholem, a prostor pro klasickou korekci (do 10 %) tu v tuto chvíli může být.

Nepříjemné by bylo, kdyby problémy přetrvávaly delší dobu a do větších potíží se dostal některý z větších rozvíjejících se trhů (zemí BRICS). Pak by mohlo být ohroženo i (zatím stále) relativně křehké evropské oživení. To do velké míry, na rozdíl od USA, závisí na vývozech. Současně evropské banky podle BIS mají o poznání vyšší expozici vůči problematickým rozvíjejícím se trhům než banky americké.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).