Hlavní navigace

Draghi oslabil euro, koruna pokračovala v posilování

8. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro včera silně oslabilo po komentářích prezidenta ECB Draghiho. Koruna naproti tomu pokračovala v posilování.

 Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl o v minulém týdnu o 5 tis. Na 366 tis. (trh 360 tis.).

Německá průmyslová produkce v prosinci vzrostla o 0,3 % m/m (trh +0,2 %). Meziročně však poklesla o 1,1 % (trh –0,5 %).

Maďarská průmyslová produkce se snížila o 3,4 % y/y (trh –4,5 %).

Komentář Maria Draghiho oslabil euro

Společná evropská měna včera silně oslabila po komentářích prezidenta ECB Maria Draghiho na tiskové konferenci navazující na měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Podle Draghiho může být současné silné euro rizikem pro inflační vývoj v eurozóně (směrem k nižší inflaci), což si trhy vyhodnotili jako určitou verbální intervenci proti euru. To proti dolaru včera oslabilo o osm desetin procenta na 1,34 USD/EUR.

Zasedání ECB jinak proběhlo v souladu s očekáváním trhu, když sazby zůstaly beze změn, stejně jako ostatní (mimořádné) nástroje banky. Draghi naznačil, že ECB bude nyní blízce sledovat likviditu na mezibankovním trhu v návaznosti na splácení prostředků z dlouhodobých repo tendrů LTRO bankami. Pokud by došlo ke snížení likvidity a růstu krátkodobých sazeb, mohla by ECB zvažovat snížení sazeb. A to by bylo znamenalo i slabší euro. Hlavním scénářem našich kolegů z SG však zůstávají sazby ECB beze změn „v dohledné budoucnosti“.

Dnes ráno zveřejněné údaje pro německý prosincový zahraniční obchod negativně překvapily, když obchodní bilance dosáhla přebytku jen 12 mld. EUR (trh očekával 15 mld. EUR). Ještě větší zklamání ale pramení z dynamiky importu. Německé dovozy poklesly o 1,3 % m/m (1,6 %), což svědčí o slabé domácí poptávce. Exporty vzrostly jen o 0,3 % m/m (trh +1,4 %)

Také v USA se dnes dočkáme dat pro obchodní bilanci.

Koruna pokračovala v posilování

Po středě plné událostí z domácí ekonomiky i z Polska bylo včerejší obchodování klidnější. V České republice jsme se žádných nových údajů nedočkali. Koruna však pokračovala v posilování, když na mezibankovním trhu krátce atakovala dokonce úroveň 25,20 CZK/EUR. Během odpoledne ale česká měna mírně zkorigovala směrem k hodnotě 25,25 CZK/EUR. I tak je koruna nejsilnější za poslední měsíc.

Posilovaly i ostatní regionální měny. Forint si připsal zhruba půl procenta, když Maďarsko uskutečnilo poměrně úspěšnou aukci státních dluhopisů. Nad očekávání také dopadla prosincová průmyslová produkce, která poklesla jen o 3,4 % y/y (trh očekával –4,5 %). Polský zlotý si připsal jen mírné zisky zhruba dvě desetiny procenta.

skoleni_8_6

Dnes se z české ekonomiky dočkáme lednové míry nezaměstnanosti. Současná recese v české ekonomice je konsistentní s jejím dalším růstem. Podíl nezaměstnaných osob (sezónně očištěný, metodika MPSV) se začal zvyšovat od května loňského roku z 6,6 % na 7,1 % v prosinci 2012. V lednu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst o 0,2 pb na 7,3 % (SA), což je o něco vyšší růst ve srovnání s předchozími měsíci. Důvodem je podle nás neobnovení kontraktů na dobu určitou, které by mohlo být v recesním prostředí výraznější. Bez sezónního očištění by míra nezaměstnanosti měla vzrůst ze 7,4 % v prosinci na 7,9 % v lednu, za čímž stojí z větší části negativní lednová sezónnost. V dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat, když podniky budou v nabírání nových pracovníků opatrné, spíše lze očekávat propouštění.

Česká swapová křivka se včera prakticky nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).